Nakon gotovo dvije godine postupka na zagrebačkom Županijskom sudu sudsko vijeće u 10 sati objavilo nepravomoćnu presudu u slučaju Fimi media u kojem su se Ivo Sanader, HDZ i ostali optuženici teretili za izvlačenje više od 70 milijuna kuna iz javnih tvrtki.
Svi optuženi proglašeni su krivima! Proglašeni su krivima za udruživanje sa svrhom počinjenja kaznenog djela i zlouporabu položaja i ovlasti. U presudi stoji da je Sanader u aferi Fimi-medija ilegalno stekao 15.275.000 kuna, dok se HDZ okoristio s 24.254.497 kuna. Nevenka Jurak, vlasnica Fimi-medije, za sebe je zadržala oko 2,5 milijuna kuna. Njena firma Fimi-media protupravno je stekla 11 milijuna kuna. Ivo Sanader osuđen je na jedinstvenu kaznu od devet godina zatvora. U kaznu će mu biti uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru. Također, Sanaderu i članovima njegove obitelji će biti oduzeta imovina stečena kaznenim djelima. Osim novca koji se nalazi na računima na ime Ive i Mirjane Sanader, njihovih kćeri Petre i Brune, te roditelja Sanaderove supruge, obitelji Sanader oduzimaju se i umjetnička djela koja su pronađena u njegovim kućama.
Mladen Barišić je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od tri godine. Ratko Maček osuđen je na godinu dana uvjetno, uz rok kušnje od četiri godine. Branka Pavošević dobila je 18 mjeseci zatvora. Nevenka Jurak osuđena je na dvije godine zatvora, te joj je također oduzet novac koji je protupravno stekla. Uvjetnu kaznu od godinu dana Ratko Maček je dobio uz objašnjenje da je njegova kriminalna aktivnost bila najblaža od svih
HDZ je zbog afere Fimi-medija kažnjen globom od pet milijuna kuna. Također, od HDZ-a se oduzima iznos koji je Sanaderova stranka protupravno stekla. HDZ će ostati bez 2 milijuna kuna i 300 tisuća eura koji su oduzeti od Branka Bačića, oduzima se novac koji su uplatili na račun BMW-a, a u državni je proračun HDZ dužan uplatiti dodatnih 17 milijuna kuna! Protupravno stečena imovinska korist od 11 milijuna kuna oduzima se i društvu Fimi-media, koje se presudom također ukida. Treba napomenuti da je Uskok tražio da se HDZ-u oduzme 30, a Sanaderu 25 milijuna kuna. Sud je te iznose umanjio, zato što je utvrdio da dio novca kojim je HDZ raspolagao nije stigao preko Fimi-medije, već od donacija privatnih osoba. I danas se, navela je sutkinja Čalić u presudi, na hrvatskom gospodarstvu osjećaju postupci Sanaderove skupine. Zahvaljujući njihovom tretiranju državnih firmi kao bankomata, brojne su tvrtke poslovale s gubitkom, što je za posljedice imalo i smanjenje broja zaposlenih, stoji u obrazloženju presude. Sanader je, stoji u presudi, na najgori mogući način zloupotrebljavao svoj položaj i političku moć. “Ostvarivao je vrtoglave prihode, ali sve to mu nije bilo dovoljno. Imao je potrebu za gomilanjem materijalnih dobara na štetu svih onih koji su ga izabrali”, kaže Čalić. Sanader je, prema presudi, narušio i povjerenje u sustav u kojem se politička korupcija danas doživljava kao pravilo, a ne izuzetak. Zanimljivo je da je sud zaključio da je Mačekova odgovornost u ovom slučaju zapravo najmanja, pa se svrha kažnjavanja za njega može postići i novčanom kaznom. “Svaka presuda je poruka”, rekla je sutkinja Čalić u obrazloženju presude. Objašnjava da je HDZ u inkriminiranom razdoblju bio na vlasti, te putem saborske većine donosio zakone. “Kakva je to poruka kada zakone krše oni koji su izabrani da ih provode?”, pita se Čalić. “Ovo je poruka i kako nasljednici plaćaju poruke svojih prethodnika”, kazala je Čalić govoreći o HDZ-u, u kojem je u međuvremenu došlo do smjene vlasti. Političkim strankama i pravnim osobama poručila je da korupcija ne može proći nekažnjeno. Naglasila je i da se tijekom suđenja, osim Sanaderovih nezasitnih financijskih apetita, otkrio i skandalozan način kadroviranja u javnim tvrtkama u kojima je poslušnost stavljana ispred sposobnosti. Izbor za čelne pozicije se, kaže, svodio na one kojima nije bio mrzak odnos ‘političko interesne kupovine’ te one koji bi za ostanak na dužnosti slijepo slušali one koji su ih tamo postavljali. Takvi su direktori radili na štetu tvrtki kojima su bili na čelu, što se poput domino efekta odrazilo na loše poslovanje, smanjenje plaća i gubitke radnih mjesta, zaključio je sud. “Građanima koji su obespravljeni, osiromašeni i malodušni, koji su izgubili povjerenje u vlast i takozvane elite ova presuda može biti tek zadovoljština jer su počinitelji za svoja djela kažnjeni, a otuđeno moraju vratiti”, zaključila je sutkinja Čalić.
RPŽ/ H