Povratka nema, pada natalitet i broj vjernika

Mostar – U prošloj godini bio je zanemariv povratak prognanih i izbjeglih katolika u BiH, a sa žalošću možemo konstatirati da opada i broj vjernika u Vrhbosanskoj i Banjolučkoj dijecezi zbog neodrživoga opstanka i obespravljenosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, jedan je od zaključaka s redovitoga proljetnoga zasjedanja biskupa Biskupske konferencije BiH koje je održano u Mostaru.

Biskupi su upozorili da zabrinjava općeniti pad nataliteta u BiH, dakle ne samo u katoličkim obiteljima, nego i u pravoslavnim i muslimanskim.

– Osim sadašnje gospodarske krize, mi već godinama živimo u trajnoj krizi obitelji, koja se iz godine u godinu sve više produbljava jer je sve manje sklopljenih brakova i rođene djece – kazao je mostarski biskup dr. Ratko Perić.

Mladi se ne vraćaju

Biskup Perić je istaknuo kako i Crkva može postojati i opstati samo ako ima života. Govoreći o smanjenju broja vjernika u vrhbosanskoj i banjolučkoj dijecezi, kardinal Vinko Puljić je istaknuo kako su se nakon protekloga rata na ta područja vratili uglavnom stariji ljudi koji sada polako umiru, a da povratka mlađih nije ni bilo jer nisu imali priliku za samooodrživi opstanak.

Godinama smo upozoravali na ovakvo stanje, osobno sam razgovarao i s brojnim veleposlanicima stranih zemalja, a i s lokalnim političkim dužnosnicima, no oni me nisu čuli i mi smo sada došli u situaciju da moramo dati zvona na uzbunu i alarmirati sve društveno–politički odgovorne osobe, medije i cjelokupnu javnost da naših obitelji jednostavno nestaje – istaknuo je kardinal Puljić. On je naglasio i to kako je Sveta Stolica dobro informirana o stanju Katoličke crkve u BiH, ali da ni ona ne može rješavati unutarnja pitanja u zemlji.

Mi imamo nakrivo nasađenu političku strukturu u BiH i Sveta Stolica je u tomu nemoćna, može samo izraziti svoju zabrinutost stanjem – rekao je kardinal Puljić.

Tijekom mostarskoga zasjedanja biskupi su se susreli i s apostolskim nuncijem u BiH mons. Alessandrom D’Erricom koji ih je upoznao s dosadašnjim radom Mješovitoga povjerenstva za provedbu temeljnoga ugovora između Svete Stolice i BiH.

Mi smo dali potporu radu povjerenstva da što prije budu doneseni i zažive zakoni u skladu s temeljnim ugovorom koji su od posebne važnosti ne samo za Crkvu, nego i za druge vjerske zajednice u BiH – zaključio je kardinal Puljić.

Odgovori