Sarajevo – Pitanje ustavnih promjena u BiH dominiralo je sastankom koji su lideri vodećih političkih stranaka u BiH imali sinoć sa zamjenikom pomoćnika državnog tajnika SAD–a za Europu i Euroaziju Stuartom Jonesom u Sarajevu u rezidenciji američkog veleposlanika u BiH Charlesa Englisha. Lideri su tom prilikom iskazali potrebu za ustavnim reformama, ali su iznijeli potpuno različita viđenja budućeg ustavnog uređenja zemlje.
Predsjednik HDZ–a BiH Dragan Čović kazao je nakon sastanka kako je domaćinima iznio stav da je nužno promijeniti Ustav BiH, naglasivši kako sadašnja organizacija zemlje ne nudi šansu za europske integracije i uopće napredak. On je izrazio nadu da će BiH dobiti uskoro pomoć američke administracije u procesu traženja rješenja za ustavne promjene u BiH.
Predsjednik HDZ–a 1990 Božo Ljubić upozorio je kako zadržavanje postojećeg institucionalnog i ustavnog okvira BiH vodi u stagnaciju i destabilizaciju, te onemogućava ispunjenje uvjeta za europski put. Smatra kako razgovore o ustavnoj reformi treba početi odmah nakon listopadskih izbora, te ističe kako je razdoblje od izbora do ljeta sljedeće godine zlatno razdoblje za reforme u BiH.
Predsjednik PDP–a Mladen Ivanić ustvrdio je kako različiti pogledi o ustavnom uređenju BiH objektivno postoje, te da je to tema o kojoj se može razgovarati u proljeće. –Ipak, nisam siguran da ćemo i tada imati veći stupanj suglasnosti u odnosu na danas, stav je Ivanića.
Potpredsjednik Stranke za BiH Safet Halilović kaže kako je na sastanku bilo nastojanja da se nađe “zajednički imenitelj” o ključnim pitanjima u BiH, imajući u vidu nove ljude iz Washingtona koji su spremni raditi na važnim političkim projektima. Izrazio je nadu da će biti političkog napretka u tom smislu.
Predsjednik SDA Sulejman Tihić kazao je kako su domaćini sastanka jasno rekli da će SAD pomoći BiH i uključiti se u značajne procese. Tihić je iznio stav da sadašnje državne strukture neće moći ispuniti uvjete iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU, jer nemaju kapacitet i nadležnosti.
–Bez korjenite ustavne reforme, nema ni odlaska OHR–a, ni ispunjavanja uvjeta iz SAA, tvrdi Tihić.
Predsjednik SNSD–a Milorad Dodik smatra da je “travanjski paket” ustavnih promjena mrtav, a da su izjašnjavanje svih sudionika o tome da je Daytonski sporazum osnova i da RS nije sporna uvjeti za započinjanje ustavnih promjena. Ponovio je kako je “OHR već davno trebao otići i da ovdje nema što raditi, pogotovo na pitanjima vezanih za europske integracije”. Dodik se usprotivio i američkom posredovanju u ustavnim promjenama, istaknuvši kako je on za razgovore na ravnopravnim partnerskim odnosima s faktorima u okviru BiH.
Predsjednik SDP–a BiH Zlatko Lagumdžija zadovoljan je stavovima američkog dužnosnika i nagovještajima spremnosti SAD–a da pomogne i bude i dalje prisutna u BiH. Lideri vodećih političkih stranaka smatraju kako je sastanak sa zamjenikom pomoćnika državnog tajnika SAD–a bio kurtoazan, s ciljem njegovog upoznavanja s aktualnim pitanjima u BiH.
Ocijenili su kako njegov dolazak u BiH odmah nakon imenovanja na ovu funkciju pokazuje kako je BiH i dalje na vrhu prioriteta američke vanjske politike. Prema izjavama nekih od bh. lidera, Jones je kazao kako nosi iz BiH vrijedne informacije koje će značajno opredijeliti američku administraciju u budućem djelovanju u BiH.