Sarajevo – Neki od ključnih bosanskohercegovačkih političara ocijenili su u utorak navečer da ih je američki potpredsjednik Joseph Biden pozvao na jačanje uzajamne suradnje i ubrzanje reformi, žele li potporu SAD–a, ali se ne slažu u tome tko je, zapravo, označen odgovornim za očite zastoje u BiH.
“Ovo je dobra poruka za BiH kako treba raditi želi li potporu SAD–a”, izjavio je predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić komentirajući govor Josepha Bidena u parlamentu BiH u utorak kad je istaknuo kako Washington zabrinjava stanje u toj državi, posebno pokušaji da se uspore ili onemoguće reforme koje bi zemlju približile Europskoj uniji i NATO–u.
Tihićev stranački kolega i konkurent na idućim izborima za predsjednika SDA Bakir Izetbegović ocijenio je kako je u Bidenovu istupu najvažnije bilo to što je manje–više otvoreno upozorio na neprihvatljivo ponašanje vlasti srpskog entiteta koje koče uspostavu učinkovite vlasti na državnoj razini. “Nadajmo se da će te poruke doprijeti do Banje Luke”, bio je Izetbegovićev komentar.
Predsjednik vlade RS–a Milorad Dodik najvažnijim je u Bidenovu govoru ocijenio njegovu konstataciju da je unutarnji ustroj BiH pitanje dogovora u samoj zemlji te da dva entiteta “nisu prijeporna”.
“I mi smo za Europsku uniju, za poštovanje Ustava i Daytonskog sporazuma”, kazao je novinarima Dodik, priznavši tek da se moglo više učiniti kako bi se stvorili uvjeti za ukidanje viza za državljane BiH koju putuju u zemlje članice Europske unije. Dodik je ignorirao Bidenove ocjene o nedopustivim pokušajima da se ospore dosad provedene reforme u BiH te ometanjima uspostave učinkovitih tijela vlasti na državnoj razini.
“Jasne poruke” Bidena i Solane
Potpredsjednik Sjedinjenih Država Joseph Biden i visoki predstavnik Europske unije za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana sastali su se u utorak navečer u Sarajevu s čelnicima osam vladajućih i oporbenih stranaka u Bosni i Hercegovini kako bi ih potaknuli na provedbu reformi te na dogovor o nužnim ustavnim promjenama. Nakon sastanka zatvorenog za javnost, Solana je novinarima rekao da su bosanskohercegovačkim političarima prenesene “jasne poruke” o tome što bi valjalo poduzeti.
“Mislim da će uslijediti više anagažiranja poličkih čelnika (iz BiH) te da ćemo vidjeti bolje odnose BiH i međunarodne zajednice”, kazao je Solana. Potvrdio je da se raspravljalo i o mogućim ustavnim promjenama u BiH pri čemu se istaknulo da bi se one morale provesti prije općih izbora što će se održati 2010. godine.
“Ne budu li cjelovite (ustavne promjene), nužno je provesti promjene nekih osnovnih elemenata koji će dovesti do strukture vlasti mnogo efikasnije nego što je sada”, izjavio je Solana.
Bosanskohercegovački političari različito su komentirali razgovore s Bidenom i Solanom. Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić kazao je kako je sada potpuno jasno kakve zakone valja usvojiti da bi se nastavio proces reformi u zemlji.
“Ako ih ne usvojimo, treba sasvim jasno reći tko ih ne usvaja i zbog koga nismo bliže Europi”, izjavio je Silajdžić dodajući kako je iznio osobno stajalište da bi tražene zakonske reforme morale biti provedene do kraja godine.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik novinarima je kazao da ga “raduje (Bidenova) potpora Daytonskom sporazumu”. “A to znači i Republici Srpskoj, kako je on (Biden) i rekao, i njegova potpora europskom putu BiH”, bio je kratak Dodik nakon sastanka.
Iz HDZ–a 1990 su uputili priopćenje u kojemu se kaže: “Bosna i Hercegovina treba korjenitu ustavnu reformu. Politički dijalog u BiH oko ustavne reforme je počeo, ali bojimo se da je potencijal unutarnjeg konsenzusa, u ovom momentu, ispod potreba Bosne i Hercegovine. Stoga nam treba pomoć prijatelja iz međunarodne zajednice”. HDZ 1990 traži i imenovanje specijalnog američkog izaslanika za Balkan.
Oduzeli im mobitele
Osiguranje boravka Bidena u Sarajevu zajednički su radile američke agencije i državna Agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA).
Zanimljivo je da su rigorozne sigurnosne mjere primijenjene i na Bidenove i Solanine sugovornike, najviše službenike BiH. Njima su, kako je javio Press RS, odmah po dolasku u rezidenciju “Konak” gdje je upriličen sastanak, oduzeti mobiteli, ali i ostale osobne stvari: torbice, rokovnici, fascikle, pa čak i upaljači i cigarete.