New York – Za sada je sigurno samo da će palestinski predsjednik Mahmoud Abbas u petak ujutro po američkom vremenu predložiti da se Palestini prizna status punopravnoga člana Ujedinjenih naroda. Sve ostalo ostaje velika nepoznanica, iako je do početka 66. zasjedanja Opće skupštine UN-a ostalo svega nekoliko sati.
Novost je i to što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu pozvao Abbasa na izravne pregovore koji bi počeli u New Yorku, a nastavili se u Jeruzalemu i Rahmali. »Jednostrane mjere nisu način da se dođe do mira«, kazao je u New Yorku Netanyahu.
Izraelski premijer također će govoriti u petak u Općoj skupštini, a očekuje se da će reći kako bi jednostrano priznanje Palestine dovelo do još veće nestabilnosti u regiji.
Scenarij je ove godine posve izmijenjen, od toga da cijeli događaj koji okuplja svjetske lidere počinje sredinom tjedna, u srijedu, a ne u ponedjeljak kako je uobičajeno. Američki predsjednik Barack Obama u New Yorku je od ponedjeljka navečer, a mjere sigurnosti koje su poduzete zaista su dosad neviđene. Kilometarska kolona svih mogućih vozila puzala je do Waldorf Astorija, a policija je zatvorila Park Avenue kako bi predsjednik mogao doći do hotela. Zona sigurnosti još je proširena, pa je dijelom New Yorka nemoguće proći. Respektabilno izgledaju sva moguća borbena vozila koja su u pratnji kolone predsjednika Obame.
Sam Obama i njegovi suradnici grozničavo traže rješenje u posljednji čas kako bi što bezbolnije prošao petak, kada će doći na red priznanje Palestine. Više je scenarija, a najnepovoljniji je onaj po kojem će Amerikanci dati veto u Vijeću sigurnosti. To bi pogoršalo odnose s arapskim svijetom, ali, kako sada stoje stvari, neće se moći izbjeći. Amerikanci pozorno očekuju kako će reagirati i ostale članice Vijeća sigurnosti kako ne bi solirali u toj neobičnoj diplomatskoj akciji.
Upravo je Obama prije godinu dana predvidio da će priznanje Palestine doći na red na ovom zasjedanju Opće skupštine. Sada je stav promijenjen jer nije uspostavljen dijalog Izraela i Palestinaca. U diplomatske napore uključio se i bivši američki predsjednik Bill Clinton. Pritišču se obje strane, ali rezultati još nisu posve jasni. Do javnosti nisu procurili ni detalji što je Abbas rekao u četiri oka Ban Ki-moonu, glavnom tajniku UN-a.
Nastavljaju se brojne konzultacije na svim stranama. Američka državna tajnica Hillary Clinton kazala je da Amerika i dalje podržava rješenje koje uključuje dvije države, ali da kroz diplomatske pregovore treba pripremiti obje strane da do toga dođe.
Sporne ostaju, naravno, ponajviše granice. Abbas ne odustaje u traženju da granice nove države budu one iz 1967. Izrael o tome ne želi ni čuti. Teško je uopće pretpostaviti da se do petka može postići kompromis. Najviše što bi se moglo postići je da se Palestinci i Izraelci dogovore o nastavku dijaloga. Ponovo se osjeća i procjep u palestinskom korpusu, pa je opći dojam da do trajnog mira na Srednjem istoku svakako neće doći nakon 66. zasjedanja Opće skupštine, a da će događaji u petak pokrenuti lavinu političkih reakcija koja bi mogla dodatno zakomplicirati stanje u tom dijelu svijeta.
RPŽ/V