Ljubljana – Dva dana prije međuvladine konferencije o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji, slovenski premijer Borut Pahor potvrdio je blokadu hrvatskih pregovora s Europskom unijom. Slovenija će, tako, u petak na međuvladinoj konferenciji u Bruxellesu dati suglasnost za otvaranje jednog, a zatvaranje tri poglavlja, dok za sedam ima suzdržanost zbog dokumenata u kojima, po Pahorovoj ocjeni, hrvatska prejudicira granicu.
Slovenski premijer je ponovio da je Ljubljana zainteresirana za uspješan završetak hrvatskih pregovora s Unijom i nada se da će problemi biti riješeni u vrijeme češkog predsjedanja Unijom. Zato je Pahor izarzio želju da se što prije sastane s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom, možda već i sljedećeg tjedna.
Želja je Slovenije da se problemi riješe do sljedeće međuvladine konferencije koju Češka, kao predsjedateljica Unijom od Nove godine, može sazvati i u roku od 24 sata, izjavio je Pahor nakon sastanka s predsjednicima parlamentarnih stranaka. Zanimljivo je da novinari premijeru Pahoru danas nisu smjeli postavljati pitanja.
Vajgl: Nismo prvi koji ulazak kandidata u EU uvjetujemo bilateralnim pitanjima
Predsjednik vanjskopolitičkog odbora slovenskog parlamenta Ivo Vajgl izjavio je da Slovenija, koja nastavak hrvatskih pristupnih pregovora uvjetuje pitanjem granice, nije prva članica koja tako postupa, jer su to činile i druge zemlje.
U razgovoru za slovensku televiziju Vajgl je rekao da su mnoge države članice tijekom pristupnih pregovora s budućim članicama ostvarivale svoje interese i rješavale međusobne probleme. Dodao je da mu je najbolje poznat slučaj Italije tijekom pristupnih pregovora sa Slovenijom. Italija nas je prisilila da promijenimo Ustav, a sličan pristup tijekom pregovora sa Slovenijom, Slovačkom i Češkom imala je Austrija, rekao je Vajgl.
Bilateralna pitanja koja se se tijekom devedesetih godina, kada je Slovenija pregovarala o članstvu, spominjala u odnosima s Austrijom i Italijom bili su tzv. optantsko vlasništvo, zaštita manjina, duty–free trgovine na granici i sigurnost rada nuklearke Krško, ali granična pitanja, koliko je poznato, nisu isticana. Slovenija je promijenila ustavnu odredbu koja je zabranjivala da stranci imaju vlasništvo nad nekretninama.
Vajgl je rekao da će u rješavanju graničnog pitanja s Hrvatskom, nakon vjerojatne blokade većine “kontaminiranih” poglavlja za koje se tvrdi da se u njima prejudicira granica doći do “kraće pauze”, ali da i nakon toga, ta pitanja treba nastaviti rješavati s Hrvatskom tijekom češkog predsjedanja EU–om.