Ovo su nepoznanice u slučaju bostonskih bombaša

boston - braca carnajev

Washington – Džohar Carnajev, osumnjičeni za bombaški napad u Bostonu, premda teško ozlijeđen, otkrio je istražiteljima kako je iza ideje napada bio njegov brat Tamerlan kojeg je prošlog tjedna ubila policija.

Brojna pitanja o bombaškom napadu na bostonskom maratonu i dalje vise u zraku. BBC donosi neka od njih s kojima se istražitelji moraju pozabaviti u narednim danima i tjednima. Prema priopćenju Ministarstva obrane SAD-a, Carnajeva se tereti za uporabu oružja za masovno uništavanje koja je dovela do pogibije triju osoba i ranjavanja više od 200 te bi mogao biti osuđen na smrtnu kaznu.

Istražitelji nisu odmah ponudili motiv za bostonski napad, a američki predsjednik Barack Obama pozvao je ljude da ne hrle u donošenju prosudbi o napadačevim motivima. No ostaje ključno pitanje i za one koji žele razumjeti na emocionalnoj razini zašto su se napadi dogodili, i za američke vlasti koje se boje koga bi ovaj čin mogao potaknuti na novi napad. Mozaik se počeo slagati kada se doznalo kako je Tamerlan, stariji brat, bio ogorčen na SAD, zainteresiran za radikalni islam i imao vrlo velik utjecaj na svog mlađeg brata. Mnogo se raspravljalo i o čečenskom porijeklu braće Carnajev te o šestomjesečnom putovanju starijeg brata u Dagestan lani. No Džohar je kazao istražiteljima kako je motiv njegova brata bila želja da obrani islam od napada. Katherine Russell Carnajev, supruga Tamerlana Carnajeva, mogla bi biti osoba koja je među posljednjima vidjela braću Carnajev i koja možda ima dodatna saznanja, stoga i nju FBI želi ispitati.

Je li par djelovao sam?

Jedno od ključnih pitanja za istražitelje svakako jest ono jesu li braća imala financijsku ili logističku pomoć od drugih ljudi. Džohar je odbacio tvrdnje prema kojima su iza njih stajale bilo kakve terorističke organizacije. A američke vlasti kažu kako je neposredna prijetnja završila ubojstvom, odnosno uhićenjem braće.

Je li FBI propustio priliku da spriječi napad?

FBI je ispitao Tamerlana Carnajeva (što je potvrdila i njegova majka u intervjuu za Channel 4) o njegovim vezama s ekstremizmom 2011. na zahtjev ‘strane vlade’, a smatra se da se radilo o Rusiji, koja je tvrdila da je na temelju informacija kojima je raspolagala bio sljedbenik radikalnog islama i da se spremao otputovati u inozemstvo kako bi se ‘pridružio anonimnoj tajnoj grupi’. FBI tvrdi da nisu pronašli dokaze o prijetnji, ali su zatražili dodatne informacije. Sljedeće godine Tamerlan je šest mjeseci proveo u ruskoj republici Dagestan, a prema NTV-u, isti je put u svibnju ove godine planirao poduzeti i mlađi Džohar. Kako se euforija zbog uhićenja Džhohara bude stišavala, pitanja oko uloge FBI-a bit će sve glasnija, piše BBC.

Je li čečensko porijeklo braće bitan faktor?

Iako su njih dvojica odrasla u SAD-u, tijekom njihova ranijeg djetinjstva dominirale su dvije ruske vojne kampanje u pretežno muslimanskoj regiji Čečeniji 1990. koje su dovele smrti nekoliko desetaka tisuća ljudi. Ofenziva je potaknula priljev islamista u Čečeniju i Moskva je uvijek tvrdila da su pobunjenici bili dio globalnog džihadističkog pokreta povezanog s Al Kaidom. Rusija je prozivala čečenske pobunjenike da se bore u Afganistanu posljednjih nekoliko godina, tako da će američke vlasti željeti znati jesu li Tamerlan ili njegov brat imali formalne kontakte s pobunjenicima. Međutim, lokalni ogranak islamista odanih gerilsko-terorističkom vođi Doku Umarovu ogradio se putem interneta od napada na SAD i tvrdi da Carnajev s njima nije imao kontakta. Također, braća već više od jednog desetljeća imaju američko državljanstvo.

‘Prema Džoharu Carnajevu neće se postupati kao prema neprijateljskom borcu. Mi ćemo tom teroristu suditi kroz civilni pravosudni sustav. Po zakonu SAD-a, državljanima SAD-a ne mogu suditi vojna povjerenstva’, poručeno je iz Bijele kuće.

Zašto su dva brata napala zemlju koja ih je odgojila?

Možda će najteže pitanje za istražitelje biti ono koje je postavio i sam američki predsjednik Obama – ‘zašto su mladi ljudi koji su odrasli i studirali ovdje kao dio naše zajednice i naše zemlje pribjegli takvom nasilju’. Tamerlan je izjavio da nije imao niti jednog američkog prijatelja. Susjed, Albrecht Amon, prepričao je raspravu koju je vodio s Tamerlanom oko američkog angažmana u Iraku i Afganistanu prije nekoliko mjeseci.

‘On nije imao ništa protiv američkog naroda. On je imao nešto protiv američke vlade’, rekao je susjed. Za Džohara su prijatelji smatrali da se dobro integrirao u američko društvo. Bivši školski kolega ga je opisao kao ‘vrlo popularnog dečka velike duše’. Ujak Ruslan Carni uvjeren je da ga je stariji brat ‘iskoristio’.

RPŽ/TP

Odgovori