Sarajevo – Prva tri mjeseca 2009. godine bit će presudna za BiH, jer međunarodna zajednica do kraja ožujka mora zauzeti jasnu strategiju za vašu zemlju. U suprotnom, ne piše joj se dobro, ocijenio je u razgovoru za sarajevski “Dnevni avaz” Kurt Bassuener, američki politički analitičar iz Vijeća za politiku demokratizacije (Democratization Policy Council).
BiH od 2006. godine konstantno nazaduje. Država ne funkcionira i jasno je da ovako postavljena nema šanse za uspjeh – kaže on. Smatra da jedan od najvećih problema leži u činjenici što Europska unija uopće nema strategiju niti ideju što i kako dalje u BiH.
Postoji pristup koji pretpostavlja da će pravila koja su primjenjivana na druge zemlje u tranziciji učiniti svoje i u BiH. U ovom momentu u Europi ne postoji netko ko bi preuzeo inicijativu i predložio što raditi s BiH nakon zatvaranja Ureda visokog predstavnika – kaže Bassuener.
Kako ističe, postoji duboka podijeljenost u Uniji o tome kakav mandat treba imati specijalni predstavnik EU (EUSR).
Britanija i Nizozemska smatraju da EUSR mora imati izvršne ovlasti. Španjolska, Italija i Švedska su protiv i žele zatvoriti OHR. Većina zemalja EU uopće nema neki jasan stav. Stoga bi snažna inicijativa jedne države članice mogla biti prihvaćena, ako takve inicijative bude – navodi Bassuener.
Prema njegovom mišljenju, EU bi morala postaviti “smjernice za izmjenu Ustava BiH”.
To bi sigurno olakšalo situaciju. U BiH se moraju promijeniti pravila igre. To je jedini način da država opstane. Uvjeti PIC–a za zatvaranje OHR neće promijeniti suštinu problema. Ustavna reforma trebala bi biti ključna misija za EUSR, a kada to riješi, BiH će se sigurno moći brže prilagoditi standardima EU – kaže Bassuener.