Mostar – Rezultati izbora za općinska vijeća jučer su se još uvijek zbrajali i raspodjela mandata u mnogim općinama bila je krajnje neizvjesna. Iako su neke stranke dominantne u pojedinim općinama, u skoro svim vijećima morat će se praviti poslijeizborne koalicije.
Izuzetak je Velika Kladuša gdje će u općinskom parlamentu DNZ vjerojatno imati više od 60 posto mjesta.
U općinama Posavske županije najbolji rezultat na izborima za općinska vijeća ostvario je HDZ BiH. Prema nepotpunim podacima, u Orašju je ova stranka osvojila oko 40 posto glasova, a slijede HDZ 1990. i SDA. Isti poredak je i u općini Odžak pa je jasno da će ove tri stranke morati koalirati, ili tražiti partnere među strankama s manjim brojem glasova.
Znatno neizvjesnija je izborna utrka za općinska vijeća u Tuzlanskoj županiji. Iako je u Tuzli pobijedio, SDP sa 31 posto glasova neće moći sam vladati u općinskom parlamentu. Druga stranka po snazi u Tuzli je SDA.
Neizvjesno je i u drugim općinama ove županije. Tijesna utrka između SDP-a i SDA vodi se za općinska vijeća Živinica, Gračanice i Srebrenika, dok je u Gradačcu razlika manja od jedan posto. Nešto veću prednost SDA ima u Lukavcu, ali još nisu obrađeni svi glasovi. Izvjesno je da niti u jednoj od ovih općina SDA ili SDP neće imati natpolovičnu većinu u parlamentu.
Na području Zeničko-dobojske županije SDA je dobila skoro sva načelnička mjesta, ali na izborima za općinska vijeća nemaju tako veliku prednost u odnosu na konkurenciju. Prema dosadašnjim podacima, u Zavidovićima SDA ima 33 naprema 20 posto glasova SDP-a. U Zenici je ta razlika nešto osjetnija i SDA može očekivati oko 40 posto glasova. No, i u ovoj općini će morati tražiti koalicijskog partnera žele li stabilnu vlast. Više od 30 posto potpore SDA ima i u općinama Olovo i Kakanj, a slijedi ih SDP s nešto više od 20 posto. U Varešu SDA za sada ima 28, a SDP 17 posto glasova. U Varešu, kao i Kaknju, ulazak u općinsko vijeće očekuje i HDZ BiH. Premoćnu pobjedu nad SDP-om i drugim strankama SDA je ostvarila u Maglaju i Tešnju.
U dvije većinski hrvatske općine na području Zeničko-dobojske županije, a to su Usora i Žepče, imamo različite rezultate. U Žepču će HDZ BiH najvjerojatnije imati 10 od 25 vijećnika. Slijedi SDA sa sedam te HDZ 1990. i SDP sa po tri mandata. U Usori je, doduše prema neslužbenim podacima, u vodstvu NS Radom za boljitak, a slijedi ga HDZ BiH. Srednjobosanska županija je po mnogo čemu specifična pa se i rezultati izbora promatraju pod povećalom. Izvjesno je da su SDA i HDZ BiH dominantne političke snage u općinama ove županije. HDZ BiH u Kiseljaku ima oko 40 posto glasova i znatno je ispred SDA. Dvije stranke imaju približno isti broj glasova u Busovači i Vitezu i moguće je da će imati čak isti broj vijećnika u općinskim parlamentima. Od ostalih stranaka, od dva do četiri vijećnika imat će HDZ 1990. i SDP, dok se ostali bore za prelazak izbornog praga.
Iako je izgubio mjesto načelnika u Kreševu, HDZ BiH je vodeća stranka u lokalnom parlamentu s oko 40 posto glasova. Slijedi ih Boljitak s približno 18 posto glasova. SDA je pobjednik izbora u Travniku s oko 34 posto glasova, s savez dva HDZ-a može biti relativno zadovoljan s oko 20 posto glasova. SDA je osvojio najviše glasova i u Jajcu i Uskoplju. U obje ove općine HDZ BiH druga je stranka po snazi, a i po broju vijećnika.
Relativni pobjednik izbora u Hercegbosanskoj županiji je HDZ BiH, iako je solidan rezultat ostvario i HDZ 1990. Ove dvije stranke vode u utrci za Općinsko vijeće Livna. Prednjači HDZ BiH sa 32 posto glasova. U Tomislavgradu je također najviše glasova osvojio HDZ BiH, iako mu HSP BiH puše za vrat. HDZ BiH ima oko 40 posto potpore u Kupresu. SNSD je osvojio najviše glasova u većinski srpskim općinama u ovoj županiji.
Kada je u pitanju Unsko-sanska županija, A-SDA vodi u Cazinu, SDA u Bosanskoj Krupi, Bihaću, Bužimu i Ključu. Mrtva utrka između SDA i SDP-a vodi se u sarajevskim općinama, iako su socijaldemokrati generalno u zaostatku. U Novom Sarajevu SDA ima 24, a SDP 15 posto.
U općini Novi Grad odnos između ove dvije stranke je 28 prema 23, a na Ilidži 26 prema 17. SDA premoćno pobjeđuje u Hadžićima, gdje ima potporu 36 posto birača.
SDS-ova dominacija
Optimizam Milorada Dodika izrečen u izbornoj noći više sliči na političku pozu, nego na stvarno raspoloženje predsjednika SNSD-a i njegovih najbližih suradnika, kod kojih već zvone zvona na uzbunu, zbog izborne dominacije SDS-a. Srpska demokratska stranka, koja je 2008. godine raslojena bila totalni politički outsider naspram dominantnog SNSD-a, na ovogodišnjim lokalnim izborima uzela je 22 općine u RS-u. Uz to što je SDS ove godine ostvario izbornu dominaciju, SNSD je u najvećem broju općina zadržao tijesnu prednost pred ostalim strankama i koalicijama, kao što je primjerice njihov politički bastion Banja Luka. Iako su podaci i jučer bili neslužbeni iz Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) SDS je u Republici Srpskoj osvojio 22 načelnička mjesta, a SNSD 14. SDS je osvojio načelnička mjesta u Prnjavoru, Čelincu, Petrovu, Loparama, Ugljeviku, Ribniku, Tesliću, Osmacima, Šekovićima, Vlasenici, Bratuncu, Sokocu, Han Pijesku, Istočnom Starom Gradu, Trnovu, Rogatici, Višegradu, Nevesinju, Gacku, Čajniču, Berkovićima i Ljubinju.
SNSD je osvojio načelnička mjesta u Novom Gradu, Laktašima, Derventi, Brodu, Vukosavlju, Modriči, Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Zvorniku, Glamoču, Istočnom Novom Sarajevu, Kalinoviku, Bileći i Milićima. Načelničko mjesto u Trebinju osvojila je Koalicija “Zajedno za Trebinje”, koju čine SDS, PDP, SRS Republike Srpske, DP, SNS, SRS “Dr Vojislav Šešelj”, NDS i PZT. Slavko Vučurević s koalicijom “Zajedno za Trebinje” osvojio je 38.23, a već sad bivši načelnik SNSD-a Dobroslav Ćuk 35.04 posto. Respektabilan izborni rezultat u Trebinju, političkoj utvrdi SNSD-a, zabilježio je neovisni kandidat Nebojša Vukanović koji je dobio 26.72 posto glasova.
Tijesna pobjeda u B. Luci
Zanimljiva je situacija u Višegradu, općini koju je SNSD i predsjednik RS-a Milorad Dodik najviše posjećivao zbog gradnje “Kamengrada” Emira Kusturice. SDS-ov kandidat Slaviša Mišković dobio je 53,28 s SNSD-ov kandidat Tomislav Popović 46,72 posto glasova. SNSD je za dlaku zadržao gradonačelničko mjesto u Banjoj Luci gdje je njihov kandidat Slobodan Gavranović osvojio 37,95, a kandidat koalicije “Zajedno za Banju Luku (PDP, DP) Dragan Čavić 34,83 posto glasova. Pozicija načelnička općine Pale pripala je Koaliciji “Zajedno za Pale” u kojoj su SDS, PDP, PUP, SNS, NDS, SRS Republike Srpske i NSP.
“Imali smo ambiciju osvojiti Bijeljinu i neke druge općine, ali u tome nismo uspjeli. SNSD je pobijedio u Foči, Bileći i Brodu i to je veoma važno. SNSD je u FBiH dobio općine Drvar, Grahovo i Glamoč” kazao je Dodik čestitajući svim strankama koje su dobile izbore. Na drugoj strani predsjednik SDS-a Mladen Bosić zadovoljno ističe kako je njihova stranka “ apsolutni pobjednik na ovim izborima”. “Pobijedili smo u 36 od 62 grada i općine u RS-u. Vlast ćemo imati u 38 do 40 lokalnih zajednica, jer smo u nekima u koaliciji s drugim strankama. Prije četiri godine imali smo vlast u 17 općina i postigli smo golem pomak”, istaknuo je Bosić. Iznenađenjem izbora u RS-u proglašen je uspjeh NDS-a koja je osvojila dva načelnička mjesta. Načelničko mjesto osvojila je i Srpska napredna stranka u općini Jezero. Ako žele na općim izborima zadržati vlast, SNSD će morati repozicionirati svoju politiku, jer u protivnom čeka još gori poraz nego što je to bilo na lokalnoj razini.
RPŽ/VL