Zagreb – Oluja nije bila genocidna akcija i na području tzv. Krajine nije bilo etničkog čišćenja. To je jedan od zaključaka skupine od tristotinjak znanstvenika, povjesničara, sociologa i pravnika, među kojima su i Hrvati i Srbi, koja je radila na projektu “Suočavanje s jugoslavenskim kontroverzama” koji će biti objavljen potkraj mjeseca. Potvrdio je to u razgovoru za Večernji list direktor projekta, profesor povijesti na američkom sveučilištu Purdue Charles Ingrao.
“Za većinu zločina odgovorni su Srbi”, otkrio je Ingrao jedan od zaključaka. Termin “genocid” upotrijebljen je samo u vezi sa Srebrenicom. U vezi s ostalim slučajevima nisu ga upotrebljavali jer je, dodaje, neprecizan i kontroverzan. – Kad se bavimo masakrima, važno je to što su počinjeni – kazao je. Stoga i smatra da je podizanje optužaba za genocid “nesretno rješenje” i za Hrvatsku i za Srbiju.
U analizi akcije Oluja zaključili su da je broj žrtava pretjeran, da su ga stvorili srpski mediji i političari. “Nije bilo etničkog čišćenja – povlačenje srpskog stanovništva bilo je unaprijed dogovoreno sa Srbijom i Palama. Oni su dragovoljno otišli”, kaže Ingrao te dodaje: – Točno je da su nakon Oluje počinjeni zločini, ali ta naredba nije došla s državnog ili vojnog vrha. Moguće je da viši zapovjednici za njih uopće nisu znali. Jedina nesuglasica bila je u vezi s time je li u Hrvatskoj bio građanski rat ili međunarodni sukob.
Odluka je na kraju – i jedno i drugo. Ingram je u razgovoru za srpski list Večernje novosti otkrio da je postojao sporazum između Holbrookea i Karadžića o tome da će zločinca ostaviti na miru ako se povuče s javne i političke scene te da američka vojska ionako nikada nije namjeravala uhititi nijednog balkanskog zločinca.
Tajne dogovore nismo pronašli u Hrvatskoj, samo su nam potvrdili da je SAD podržavao Oluju – kaže Ingrao te zaključuje: – Novoj američkoj administraciji Balkan sigurno neće biti prioritet, to će prepustiti Europi, ali od Hrvatske – zemlje koja je dosegnula zavidne standarde i koja uskoro ulazi u EU – ne očekuju se problemi. Fokus će se prebaciti na BiH, Srbiju i Kosovo.