Obljetnicu Daytonskog sporazuma slave samo u RS–u

Mostar – O Daytonskom sporazumu, potpisivanjem kojeg je u BiH prije 13 godina zaustavljen rat, Hrvati, Srbi i Bošnjaci i danas imaju posve suprotna stajališta, jednako kao i o državnosti i njezinim obilježjima, pa je 21.studenoga, kad je potpisan sporazum, obilježen jedino u Republici Srpskoj kao “republički praznik”.

Mirovni sporazum su 21.studenoga 1995. u američkoj vojnoj bazi u Daytonu potpisali predsjednici Hrvatske, Srbije i BiH – Franjo Tuđman, Slobodan Milošević i Alija Izetbegović.

Bošnjaci i Hrvati danas pozivaju na promjene dijela sporazuma koji predstavlja Ustav iz Daytona.

Na većinskom bošnjačkom području u Federaciji BiH, u skladu sa Zakonom o praznicima Federacije BiH, kao blagdan obilježava se 25.studenoga, dan na koji je 1943. održano prvo Zasjedanje antifašističkog vijeća Narodnooslobodilačke borbe – ZAVNOBiH. Hrvatima je pak blagdan 18.studenoga, dan kad je 1991. utemeljena Hrvatska zajednica Herceg–Bosna.

Mi uistinu ne možemo prihvatiti Dayton kao dan Bosne i Hercegovine. Dayton je učinio nemjerljivo kvalitetnu stvar u zaustavljanju rata, ali jednako tako treba reći da je toliko nesavršen te u zadnjih pet godina praktički sprječava mogućnost razvoja BiH. Mi zato težimo novomu ustavu BiH. Vjerujem da će nov ustav donijeti i nov datum za obilježavanje državnosti BiH – rekao je predsjednik HDZ–a BiH Dragan Čović.

Čelnici svih hrvatskih stranaka okupili su se 18.studenoga na proslavi obljetnice osnutka Hrvatske zajednice Herceg–Bosne u Mostaru i to je bio i neradni dan u Zapadnohercegovačkoj i Hercegbosanskoj županiji.

Sigurno bismo se svi morali složiti da je dan kad je postignut Daytonski mirovni sporazum vrlo bitan ne samo za Republiku Srpsku (RS) već i za cijelu BiH i ovaj dio Balkana. Zbog toga taj dan zavrjeđuje da se poštuje i bude dan državnosti BiH – ocijenio je predsjednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović.

U srpskom entitetu dan potpisivanja Daytonskog sporazuma bio je neradni i obilježen je kao Dan RS–a.

Odgovori