Washington – Novi predsjednik SAD–a Barack Obama i prva dama Michelle stigli su oko 17 sati (23 sata po srednjoeuropskom vremenu) u Bijelu kuću, nakon svečane inauguracije pred Kongresom na Capitol Hillu.
Tijekom prolaska predsjedničke kolone duž Avenije Pennsylvanija od Kongresa do Bijele kuće (2,7 km), Barack i Michelle Obama izazvali su oduševljenje s dva nenajavljena izlaska iz strogo čuvanog, blindiranog predsjedničkog Cadillaca, kako bi hodajući ispred vozila pozdravili građane. U tom neočekivanom potezu pridružili su im se potpredsjednik Joe Biden sa suprugom Jill. Organizatori su procijenili da je duž avenije Pennsylvanija moglo biti do 350.000 ljudi.
Nakon dolaska u Bijelu kuću, predsjednički par Obama s kćerima Sashom i Maliom, došao je do posebne ostakljene kabine, postavljene ispred Sjevernog travnjaka Bijele kuće, kako bi pratio Inauguracijsku paradu.
Spektakularna inauguracijska parada
U 56. Inauguracijskoj paradi, kojom se tradicionalno odaje počast novom predsjedniku i potpredsjedniku SAD, sudjelovalo je 90 glazbenih, kulturnih, regionalnih i drugih skupina, iz svih 50 američkih saveznih država, s više od 10.000 sudionika. U večernjim satima, inauguracija 44. predsjednika SAD slavit će se na 10 službenih i još većem broju neslužbenih inauguracijskih balova u Washingtonu. U ponedjeljak ujutro Obama i Biden sudjelovat će na nacionalnoj molitvi u vašingtonskoj nacionalnoj katedrali, kojom će početi mandat nove administracije.
Svečana prisega
Svečano prisežem da ću vjerno obavljati dužnost predsjednika Sjedinjenih Američkih Država i da ću najbolje što mogu čuvati, štititi i braniti Ustav SAD–a, prisegnuo je na svečanoj inauguraciji u Washingtonu američki predsjednik Barack Hussein Obama II. S lijevom rukom na Bibliji svojeg političkog idola Abrahama Lincolna i podignutom desnicom, Obama je pred predsjednikom Vrhovnog suda Johnom Robertsom prisegnuo za predsjednika Sjedinjenih Država s četverogodišnjim mandatom. Inauguraciju je otvorila senatorica Diane Feinstein. Kratku propovijed izrekao je evangelički pastor Rick Warren, a kraljica soula Aretha Frenklin otpjevala je nakon toga jednu pjesmu.
Novo doba odgovornosti
U inaugracijskom govoru Obama je pozvao Amerikance da izlaz iz sadašnje gospodarske krize, ratova i drugih izazova s kojim je zemlja suočena nađu u osloncu na istinske vrijednosti rada, poštenja, hrabrosti, snošljivosti i domoljublja te otvore novo doba odgovornosti prema sebi, svojoj zemlji i svijetu.
Naša zemlja je u ratu, ratu protiv dalekosežne mreže nasilja i mržnje, rekao je Obama. Naše gospodarstvo je teško oslabljeno zbog pohlepe i neodgovornosti nekih, ali i neuspjeha da donesemo teške odluke kako bismo pripremili zemlju za novo doba, rekao je Obama, upozorivši kako Amerikanci ostaju bez kuća, posla, poduzeća se zatvaraju, zdravstena skrb je preskupa, a škole su u lošem stanju.
Sad je potrebno novo doba odgovornosti, priznanje svakoga Amerikanca da imamo dužnosti prema sebi, svojoj zemlji i svijetu, naglasio je. Kazavši kako su izazovi stvarni, ozbiljni i brojni, Obama je upozorio i da se oni neće moći riješiti ni lako ni brzo, ali kako zna da će ih Amerika riješiti stvaranjem novih radnih mjesta i polaganjem temelja za novi rast i ambiciozne reforme. Na međunarodnom planu Obama je obećao početak odgovornog vraćanja Iraka svojem narodu i put prema postizanju mira u Afganistanu.
Najavio je neumoran rad koko bi se ublažila nuklearna prijetnja i globalno zatopljenje u suradnji sa starim saveznicima i bivšim neprijateljima. Onima koji će ostvarivati svoje ciljeve terorizmom i ubijanjem nevinih Obama je poručio da ne mogu nadvladati Ameriku i da će biti poraženi, prenosi Hina. Muslimanskom svijetu je ponudio nov put naprijed, utemeljen na uzajamnim interesima i poštovanju. Također je obećao da će SAD i dalje pomagati siromašnijim zemljama. Svijet se promijenio i mi se moramo mijenjati s njim, istaknuo je. Obamin govor napisao je 27–godišnji Jon Favreau, koji će najvjerojatnije ući u povijest kao najmlađa osoba koja je napisala inauguracijski govor za nekog predsjednika.
Rekordnih dva milijuna građana
Povijesnu predsjedničku inauguraciju pratilo je rekordnih dva milijuna američkih građana, ali i veliki dio svijeta. Svečanom prisegom Obama je i službeno postao 44. predsjednik SAD–a. Prvi put u povijesti u Bijelu kuću ulazi predsjednik Afroamerikanac. Prije Obame potpredsjedničku je prisegu položio Joe Biden.
Nakon inauguracijskog govora Obama je bio uz Georgea W. Busha na svečanom oproštaju, a potom je održan svečani inauguracijski ručak sa zastupnicima Kongresa u Statutarnoj dvorani Capitola. Senator Edward Kennedy srušio se na inauguracijskom ručku u Kongresu te je u vozilu hitne pomoći prebačen u bolnicu, objavio je CNN. Senator Kennedy liječi se od tumora na mozgu. Nakratko je na ručku pozlilo i 91–godišnjem senatoru Robertu Byrdu, no iz njegova ureda ubrzo je javljeno da se osjeća dobro.
Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić čestitao je novom američkom predsjedniku Baracku Obami, poželjevši mu uspjeh u obavljanju odgovornog posla na dobrobit građana SAD–a i cijelog svijeta. Predsjednik Mesić izrazio je uvjerenje u nastavak uspješnog razvoja hrvatsko–američkih odnosa.
Hrvatski premijer Ivo Sanader uputio je čestitke Baracku Obami te izrazio nadu da će Obamina administracija nastaviti dobre bilateralne odnose s Hrvatskom. Naravno, očekivanja su velika i ja u ime Hrvatske izražavam svoje želje i očekivanja da sve ono što je predsjednik Obama najavio i ostvari, na dobrobit američkog naroda, ali i čitavog svijeta, rekao je Sanader.
Inauguraciju Baracka Obame pozdravio je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso. Svoje su čestitke poslali i kraljica Elizabeta II. i i britanski premijer Gordon Brown. Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy rekao je kako je nestrpljiv da Obama preuzme dužnost kako bi njih dvojica mogli promijeniti svijet.
Ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner upozorio je da Obama ne može učiniti politička čuda. Rekao je da je Obama izvanredan čovjek, ali da nema čarobni štapić. Novi je predsjednik primio čestitke i od njemačke kancelarke Angele Merkel i saveznog predsjendika Horsta Koehlera, koji ga je pozvao da posjeti Njemačku. Čestitao mu je i talijanski premijer Silvio Berlusconi. Izraelski premijer Ehud Olmert čestitao je Obami izrazivši nadu da će Izrael i SAD i dalje zajedno promicati mir na Bliskom istoku.
Bivši južnoafrički predsjednik Nelson Mandela Obamu je nazvao novim glasom nade i usporedio njegovo stupanje na dužnost s južnoafričkim povijesnim prijelazom u demokraciju.
Tradicionalna kava s Georgeom Bushem
Obama je sa suprugom Michelle stigao oko 10 sati po mjesnom vremenu u Bijelu kuću na tradicionalnu kavu s Georgeom W. Bushem, predsjednikom u odlasku. Nakon razgovora krenuli su prema kongresnoj zgradi. Nastavljajući tradiciju Bijele kuće, američki predsjednik George Bush ranije je danas ostavio poruku svome nasljedniku Baracku Obami u Ovalnome uredu. Sadržaj poruke nije poznat, no glasnogovornica Bijele kuće Dana Perino rekla je da je poruka slična onoj koju mu je uputio nakon izborne pobjede.
Ulazna vrata za inauguracijsku svečanost bila su otvorena u 8 sati, a sama svečanost počela je u 10 sati ispred zapadnog pročelja zgrade Kongresa na Capitol Hillu.
Inauguraciju je s posebnih tribina pratilo 240.000 gledatelja s ulaznicama, od kojih ih je samo 28.000 sjedilo. Većina ostalih gledatelja bila je na nacionalnoj šetnici, u spomen–parku od brežuljka Capitola do Lincolnova spomenika, dugačkoj 3 km, na 1.252.000 četvornih metara, gdje se događaj pratio na 24 golema ekrana.
Washington pod opsadom
Veći dio središta Washingtona bio je zatvoren za promet. Gradska podzemna željeznica pripremila se za najveću gužvu od otvorenja 1976. U grad je došlo 2615 posebnih autobusa sa 130.000 putnika. Većina od 29.000 hotelskih soba je rezervirana, ne računajući hotele u Marylandu i Virginiji, državama koje okružuju Washington. Većina bolnica u Washingtonu pruža samo hitnu pomoć, a rečeno im je da se pripreme za primanje od 200 do 1000 pacijenata više nego običnim danima. Gradsko vijeće donijelo je posebnu uredbu koja restoranima, pubovima, hotelima i noćnim klubovima dopušta da poslužuju alkoholna pića do četiri sata ujutro i da od 17. do 21.siječnja budu otvoreni 24 sata.
Na osiguranju cijelog događaja bilo je angažirano 3800 policajaca iz Washingtona i 4100 policajaca iz drugih dijelova Sjedinjenih Država, 10.000 pripadnika Nacionalne garde, uz nepoznat broj agenata FBI–a, tajne službe i protuterorističkih snaga. U Washingtonu su na snazi izvanredne mjere sigurnosti, a grad je dobio 15 milijuna dolara saveznih sredstava za pokrivanje dodatnih troškova.
Govor po uzoru na Lincolna i Kennedyja
Obama je izjavio da su ga u pripremi govora nadahnuli inauguracijski govori Abrahama Lincolna i Johna F. Kennedyja. Za svakog novog predsjednika SAD–a, inauguracijski govor je veliki izazov, jer su govori njegovih prethodnika ljubomorno čuvani dijelovi povijesti zemlje. Na nacionalnu političku pozornicu stupio je glasovitim govorom na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji 2004., a govornička vještina bila mu je i jedan od glavnih oslonaca u dvogodišnjoj predizbornoj kampanji.
Brzojav Svetog Oca
U brzojavu američkom predsjedniku Baracku Obami papa Benedikt XVI. uputio je svoje molitve kako bi pod Obaminim vodstvom američki narod i dalje u svom velikom vjerskom naslijeđu i politici pronalazio duhovne vrijednosti i etička načela potrebna za izgradnju pravednog i slobodnog društva. U trenutku kada se naša braća i sestre diljem svijeta trude osloboditi siromaštva, gladi i nasilja, molim da budete odlučni u promicanju razumijevanja, suradnje i mira među narodima, poručio je Sveti Otac.