Sarajevo – Međunarodna zajednica u fazi je novoga definiranja odnosa prema Bosni i Hercegovini, izjavio je visoki predstavnik za BiH Miroslav Lajčak. U intervjuu, koji su u srijedu objavile banjolučke “Nezavisne novine”, Lajčak je rekao kako više nema smisla produljivati sadašnje stanje u BiH “u kojemu se ne zna tko je za što odgovoran” te da je stoga započeo konzultacije sa SAD–om, europskim zemljama, Rusijom i Turskom.
“Kao rezultat toga danas imamo vrlo intenzivnu raspravu unutar Europske unije o tome kakva je europska pozicija (prema BiH)”, rekao je slovački diplomat. Pojasnio je kako se sada radi na definiranju različitih opcija prisutnosti međunarodne zajednice u BiH. “Prerani odlazak međunarodne zajednice ili odlazak koji bi promašio pravi trenutak bili bi štetni za BiH”, istaknuo je Lajčak pozvavši istodobno domaće političare u BiH da napokon počnu raditi posao zbog kojega su izabrani i prestanu se samo svađati.
“Morate ići naprijed na način da prihvatite minimum zajedničkog konsenzusa i idete naprijed možda malim koracima, a kad svi shvate da nitko ne gubi, a svi dobivaju, onda možete ići brže”, poručio je Lajčak bosanskohercegovačkoj javnosti dodajući kako je najveći problem u BiH to što zapravo nitko nikoga ne sluša.
Nizozemski veleposlanik u BiH Karel Vosskuehler istodobno je najavio kako će zemlje članice EU o stanju u BiH, odnosno o novoj strategiji o kojoj je govorio Lajčak, raspravljati od 10.studenoga. U intervjuu za “Dnevni avaz” Vosskuehler je, međutim, već sada odbacio svaku mogućnost da ukidanjem Ureda visokog predstavnika (OHR) budu ukinute i široke ovlasti koje bi imao budući posebni predstavnik EU u BiH (EUSR).
“Svi su suglasni da u BiH ne možemo imati klasični EUSR. On mora biti ‘naoružan’ i snažan, a na nama je vidjeti kojim ga instrumentima možemo naoružati”, kazao je nizozemski veleposlanik pojašnjavajući kako misli prije svega na neku vrstu tzv. bonnskih ovlasti koje ima sadašnji visoki predstavnik i koja uključuju mogućnost smjene izabranih dužnosnika. “Sankcije protiv pojedinaca uopće ne treba isključiti kao dio ovlasti budućeg posebnog predstavnika”, rekao je Vosskuehler.
Komentirajući ponašanje aktualnog predsjednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika, Vosskuehler je izjavio kako ga smatra gorim političarom od bjeloruskog predsjednika Lukašenka kojemu je godinama bilo zabranjeno putovanje u EU, a ta mu je zabrana tek nedavno ukinuta. Dodao je kako se nada da će Dodik ipak djelovati racionalno.