Novi nastavni planovi i programi u školama na hrvatskom jeziku

Mostar – Sastanak Koordinacije ministra prosvjete županija koje rade po nastavnom planu i programu na hrvatskom jeziku održan je jučer u Zavodu za školstvo u Mostaru. Tom prigodom bilo je riječi o usklađivanju udžbeničke politike i pripremi novih udžbenika po novom nastavnom planu i programu za iduću školsku godinu te o dinamici prijelaza na novi nastavni plan i program po razredima i županijama pojedinačno.

Po riječima ministara prosvjete, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije Vjekoslava Čambera, nastavni plan i program po kojem se trenutno radi datira iz 1999. godine te nema nikakve zapreke da novi plan i program krene od iduće jeseni.

Trenutni program pun je nelogičnosti i veliko je opterećenje za učenike i za nastavnike, a usto je u dosta stvari nedorečen, nejasan i kontradiktoran, kazao je ministar Čambera.

“Stav je našeg ministarstva da se popuno rasterete postojeći nastavni planovi i programi, odnosno da se uvedu novi nastavni planovi i programi i za osmogodišnje i za devetogodišnje škole”, istaknuo je Čambera. Postojeći udžbenici prate nastavni plan i program Republike Hrvatske u omjeru od 70 posto, a i u novom planu i programu bit će zadržan isti omjer, kazao je Čambara.

Postojeći udžbenici moći će se koristiti za primjenu novog plan i program, a ako bude nekih iznimki i materijala koje treba izbaciti i dopuniti, za to će biti zaduženi nastavnici i pedagozi.Hoće li udžbenici biti besplatni i u sljedećoj školskoj godini, još nije poznato. Po mišljenju ministra Čambere, to će biti jako teško izvodivo, ali s jednim sporazumom i odgodom plaćanja s nakladnicima, i to bi se moglo postići.

Po novom zakonu o udžbenicima, dosta udžbenika koji se koriste u prvom razredu osmogodišnje škole morat će biti izbačeni i skinuti s popisa jer se istodobno koriste i kao radne bilježnice i kao udžbenici, a novi zakon izričito određuje da je udžbenik samo udžbenik i da ne može biti radni materijal.

Po hrvatskom planu i programu radi dosta škola u FBiH, a većinski su to županije Hercegovačko–neretvanska, Zapadnohercegovačka, Hercegbosanska, Srednjobosanska i Posavska.

Odgovori