Nizozemska deklasirala Španjolce, Meksiko bolji od Kameruna

nog niz-spa

Salvador – Kakav obračun finalista prošlog Svjetskog prvenstva u JAR-u, koji su se ovaj put susreli na Fonte Nova Areni u Salvadoru u prvome kolu skupine B SP-a u Brazilu.Poraženi finalist tadašnjeg finala ovaj put je deklasirao svjetskog prvaka Španjolsku s nevjerojatnih 5:1!

Junaci pobjede bili su Arjen Robben i Robin van Persie s po dva gola.

Španjolska je povela iz penala preko Xabija Alonsa u 27. minuti, a izjednačio je Van Persie u 44. minuti. Drugo poluvrijeme posve je pripalo Van Gaalovoj momčadi, u vodstvo je Nizozemce doveo Robben u 53. minuti, a onda je prednost povećao Stefan de Vrij u 63. minuti. Van Persie je dodao svoj drugi gol u 72. minuti, a Robben je zapečatio pobjedu u 80. minuti nakon spektakularnog (i sebičnog) lomljenja španjolske obrane.

– Ovo je više od onoga što sam očekivao. Nevjerojatno je da smo zabili pet golova Španjolskoj. Vjerovali smo u sebe, a sada nećemo pasti u euforiju – rekao je nizozemski izbornik Luis van Gaal.

Španjolski izbornik Vicente del Bosque nije puno toga rekao nakon teškog poraza.

– Moramo razmisliti o pogreškama i ispraviti ih. Ne predajemo se, nego ćemo tražiti pobjedu u sljedećoj utakmici – rekao je Del Bosque.

Čile teško pobijedio Australiju

Čile se teško izborenom pobjedom 3:1 protiv Australije s tri boda pridružio Nizozemskoj, koja je ranije danas deklasirala svjetskog prvaka Španjolsku, na vrhu skupine B.

Čileanci su poveli rano, Alexis Sanchez u 12. i Jorge Valdiva u 14. minuti donijeli su im vodstvo 2:0. Australci su smanjili zaostatak pogotkom Tima Cahilla u 35. minuti, do kraja su prijetili eventualnim izjednačenjem, no potvrda pobjede Čilea, kojeg mnogi smatraju jednim od prikrivenih favorita SP-a, došla je u prvoj minuti sudačke nadoknade, kada je Jean Beausejour pogodio za konačnih 3:1.

Čileancima 18. lipnja slijedi dvoboj s ranjenim Španjolcima, a Australcima težak posao protiv razigrane Nizozemske.

Meksiko pobijedio Kamerun

Reprezentacija Meksika pobijedila je u Natalu Kamerun s 1:0, a pogodak Oribea Peralte u 61. minuti barem malo je ublažio još jednu sudačku sramotu na ovom prvenstvu, jer je kolumbijski sudac Roldan u prvom dijelu Meksikancima poništio dva potpuno ispravna pogotka.

Meksiko se pokazao daleko boljom ekipom, koja je prolazila prvi krug na zadnjih pet prvenstava, dok su svađe i štrajkovi itekako ostavili traga na Kameruncima, koji su razočarali u svom prvom nastupu.

Meksikanci su puno bolje otvorili utakmicu, nadigrali su Kamerunce i samo su ih nevjerojatne pogreške kolumbijskih sudaca spriječili da povedu već u prvom dijelu. U 12. minuti Dos Santos zakucava loptu u mrežu, a pomoćni sudac je podigao zastavicu signalizirajući nepostojeće zaleđe. U 21. minuti kamerun je propustio svoju jedinu priliku u prvom dijelu nakon prodora Assou-Ekotta i udarca Eto’a, koji je pogodio vratnicu. U 31. minuti su se kolumbijski suci opet osramotili i teško oštetili Meksiko. Ponovno je Dos Santos zabio glavom nakon udarca s kuta, a pomoćnik je ponovno označio zaleđe, iako meksički napadač nije ni izbliza bio u nedopuštenoj poziciji, a loptu je k tome još dirao i kamerunski branič.

Drugi dio počeo je velikom prilikom Peralte, koji je sam izbio ispred kamerunskog vratara koji je obranio njegov udarac. U 59. minuti najbolji kamerunski igrač Assou-Ekotto pokušao je iz slobodnog udarca, da bi u 61. minuti pao jedini zgoditak na utakmici. Meksikanci su ponovno izigrali afričku obranu, udarac Dos Santosa je obranio vratar Itandje, ali je na loptu natrčao Peralta i konačno pogodio. Kamerunci su potom konačno zaigrali ofenzivnije, a u 83. minuti kolumbijski sudac im nije svirao očiti kazneni udarac nakon igranja rukom Marqueza u svom kaznenom prostoru. U zadnjim minutama prvo je Moukandjo imao sjajnu priliku za izzjednačenje, da bi se u zadnjim sekundama osramotio napadač Manchester Uniteda Chicharito, koji potpuno sam s pet metara gađa daleko iznad vrata.

U prvom dvoboju iz ove skupine Brazil je na otvaranju World Cupa u Sao Paulu pobijedio Hrvatsku s 3:1.U drugom kolu Hrvatsku 18. lipnja u Manausu očekuje utakmica protiv Kameruna, dok će dan ranije u Fortalezi Brazilci dočekati Meksiko.