New York Times ponovno piše o krizi u BiH

New York – Ugledni američki New York Times u svome članku o “krhkom” miru u BIH i želji bosanskih Srba da proglase nezavisnost Republike Srpske zaključuje da, ukoliko se takav scenarij dogodi, će Hrvatska poslati svoju vojsku u BIH te da će i Muslimani “pod oružje”, prenosi Indeks.hr.

“SAD i Europska unija moraju se uplesti, ne samo zbog koristi Bosne nego zbog toga što si svijet više ne može dopustiti da se dogodi ono što se dogodilo prošli put”, rekao je za NY Times Srećko Latal iz Bosanskog BIRN–a te dodao da će se u slučaju najgoreg mogućeg scenarija, tri strane iz prošlog rata naoružati i krenuti u novu borbu.

U članku se navodi kako bosanski Srbi pokušavaju “zaobići” državne institucije te izvršavaju pritisak sve kako bi se proglasila nezavisnost Republike Srpske što bi gurnulo “krhku, multietničku zemlju u još jednu političku krizu”.

“Kriza je došla u kritično vrijeme u kojem je samo nekoliko tjedana nakon što je visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak postavljen za ministara vanjskih poslova u Slovačkoj, što je, po riječima analitičara, stvorilo potencijalno opasan vakuum moći. Dužnosnici UN–a rekli su u utorak kako će Lajčak ostati na svojoj poziciji sve dok se ne pronađe zamjena za njega”, piše u članku NY Timesa.

Kriza je počela

Srećko Latal upozorava kako Zapad ignorira znakove problema koji se pojavljuju u Bosni, a sve to zbog usmjerenosti na svjetsku gospodarsku krizu te ratove u Iraku i Afganistanu. Dalje se navodi kako su dužnosnici Republike Srpske, zapadni diplomati i policija rekli da je kriza počela prošlog tjedna kada je državna policija poslala izvješće Uredu državnog odvjetnika u kojem se premijer RS–a Milorad Dodik optužuje za kriminalna djela.

U tom se izvješću Dodik i ekipa optužuju za korupciju, prijevaru te oštećivanje državnog proračuna i to kroz ugovore o investicijama koje je sklopila Republika Srpska. U to se uključuju i optužbe koje se dotiču gradnje vladine zgrade u Banja Luci, čija gradnja stoji 146 milijuna dolara.

Referendum o neovisnosti RS–a

Dodikov glasnogovornik, Gordan Milošević, izjavio je NY Timesu kako su te optužbe politički motivirane. “Iako sam imao malo vjere u Bosnu i Hercegovinu, sada je i ona izgubljena zbog ove farse s kriminalnim optužbama protiv mene”, rekao je prošlog tjedna Dodik te dodao kako je to BIH učinilo besmislenom. U tekstu se spominje i Dodikov odlazak sa sastanka u Mostaru na kojem su tri lidera raspravljala o novom Ustavu BiH. Premijer RS–a dao je ultimatum da se u taj novi dokument ugradi pravo bosanskih Srba na samoodređenje i održavanje referenduma o nezavisnosti Republike Srpske.

“Incident”

Dodik je nastavio optuživati i strane dužnosnike u BiH pa je rekao da su optužbe protiv njega “došle” od tajnika Ureda visokog predstavnika UN– a u BIH Raffija Gregoriana. U studenom je Dodik optužio istog dužnosnika za urotu protiv njegove vlade nakon što je podignuta istraga o njegovim spornim poslovima. I srpski predstavnik u trojnom Predsjedništvu BiH, Nebojša Radmanović, pozvao je prošlog vikenda sve srpske političke stranke u BiH, građane i nevladine organizacije da podupru vladu Republike Srpske. Spominje se i incident u kojem su srpski veterani upozorili na naoružavanje Muslimana, a patrijarh Srpske pravoslavne crkve izjavio je kako se nitko neće “igrati s Republikom Srpskom”.

“No, zapadni diplomati i dužnosnici sa svih etničkih strana u Bosni tvrde kako je taj sukob samo politički rat riječima te se neće prometnuti u nasilje”, piše u članku te se dodaje kako je Milorad Dodik jasno želio naglasiti da je pravo Republike Srpske na svoje postojanje iznad takvih rasprava te da nitko ne želi rat.

Srpski analitičari koje je konzultirao NY Times rekli su kako odvajanje Republike Srpske u kraćem vremenu nije opcija za Dodika, jer on u trenutcima političkog vakuuma želi učvrstiti vlast u RS–u. Odvajanje Republike Srpske od BiH značilo bi jače “paktiranje” sa Srbijom i Rusijom, a to bi umanjilo Dodikovu političku moć. U članku se zaključuje kako bi time Dodik doveo RS u međunarodnu izolaciju.

Tako je govorio Dodik

Podsjetimo, Milorad Dodik već duže vrijeme šalje poruke kako je “njegova” Republika Srpska trajna i samoodrživa, a otvoreno sumnja kako se cjelovitost Bosne i Hercegovine čuva jedino jer tako želi međunarodna zajednica. Štoviše, Dodik je više puta javno rekao kako BiH nikad nije uspjela uspostaviti svoj unutrašnji legitimitet i suverenitet.

Odgovori