Nema jednostrane podjele BiH ni jednostranog ukidanja entiteta

New York – Bruxelles – Vijeće sigurnosti UN–a odobrilo je produženje mandata Europskih mirovnih snaga u Bosni i Hercegovini (EUFOR) za još jednu godinu.

U rezoluciji, koju je jednoglasno odobrilo 15 članica, Vijeće ponovo izražava potporu odredbama Daytonskog sporazuma kojim je završen rat u Bosni prije 13 godina.Vijeće također odobrava državama članicama koje djeluju preko NATO–a ili u suradnji s njim da zadrže njegov glavni stožer u Bosni i Hercegovini.

Operacija EUFOR–a Althea pokrenuta je 2004. godine kako bi na terenu zamijenila snage NATO–a, a 2007. svedena je s oko 7000 na oko 2500 vojnika.

Vijeće za provedbu mira: OHR ostaje u BiH do daljnjeg

Bosna i Hercegovina još nije ispunila uvjete za početak prijenosa ovlasti s Ureda visokog predstavnika (OHR) na Ured posebnog predstavnika EU–a (EUSR) i OHR ostaje sa sadašnjim ovlastima dok se to ne ispuni, izjavio je u četvrtak visoki predstavnik Miroslav Lajčak nakon sastanka Upravnog odbora za provedbu mira (PIC) u Bruxellesu.

Početak prijenosa ovlasti s OHR–a na EUSR naš je cilj, ali ne može početi dok se ne ispune ciljevi i uvjeti koji su zacrtani na sastanku PIC–a u veljači ove godine i OHR će nastaviti svoj mandat i sljedeće godine – izjavio je Lajčak.

Upravno vijeće PIC–a zaključilo je u veljači da je za dovršetak mandata OHR–a potrebno ispuniti pet ciljeva: prihvatljivo i održivo rješenje pitanja podjela imovine između države i drugih razina vlasti; prihvatljivo i održivo rješenje vojne imovine; postizanje konačnog rješenja za status Brčkog; fiskalna održivost i uspostava Nacionalnog fiskalnog vijeća i čvrsta uspostava vladavine prava.

Osim tih pet ciljeva tada su postavljena i dva uvjeta koja treba ispuniti: potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU–om i dobivanje pozitivne ocjene stanja u zemlji na temelju punog poštivanja Daytonskoga mirovnog sporazuma. Prvi uvjet je ispunjen u lipnju kad je BiH potpisao SSP.

Kao dva najvažnija “otvorena pitanja” koja treba riješiti da bi počeo prijenos ovlasti ostaje pitanje državne imovine, odnosno hoće li se uknjižiti na središnju državu ili na entitete te pitanje statusa Brčkog, rekao je Lajčak.

Realno je očekivati da se to postigne do sljedećeg sastanka Upravnog odbora PIC–a u ožujku sljedeće godine, ali ne želim nagađati, jer je BiH zemlja puna iznenađenja – rekao je Lajčak odgovorajući na pitanje kakvi su izgledi da se ta dva otvorena pitanja riješe u sljedećih nekoliko mjeseci.

Lajčak je iznio i stajalište međunarodne zajednice da “nema jednostrane podjele Bosne i Hercegovine” i da “nema jednostrana ukidanja entiteta u BiH”.

U zaključcima Upravnog odbora PIC–a izražava se zabrinutost zbog česta dovođenja u pitanje “ustavnog poretka u BiH, posebice glede suverenosti i teritorijalnog integriteta ili postojanja Republike Srpske kao jednog od dvaju entiteta”.

PIC je međunarodno tijelo zaduženo za provedbu Daytonskoga mirovnog sporazuma u BiH, u kojem su, među ostalim, zastupljeni Rusija, SAD i Europska unija.

PIC također upozorava i na štetnost istupa bosanskohercegovačkih čelnika koji ne odražavaju dogovorena stajališta u tijelima BiH.

Ta vrsta ponašanja izravno utječe na političko stanje i otežava postizanje kompromisa te mora prestati – kaže se u zaključcima.

Međunarodna zajednica je pozdravila dogovor čelnika triju bosanskohercegovačkih stranaka od 8.studenoga. Predsjednici Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) Dragan Čović, Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić i Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik potvrdili su 8.studenoga načelnu suglasnost o šest točaka političke reforme, uključivo izmjene Ustava BiH, rješavanje statusa državne imovine te popis stanovništva.

Upravni odbor PIC–a pozdravlja zajedničku izjavu predsjednika SDA, SNSD–a i HDZ–a BiH od 8.studenoga i sa zadovoljstvom ocjenjuje da izjava nudi mogućnost brza rješenja ciljeva i uvjeta koji su postavljeni za prijenos ovlasti s OHR–a na EUSR – kaže se u zaključcima.

PIC je također pozvao Republiku Srpsku da u cijelosti i bezuvjetno surađuje s ustanovama za provedbu zakona. “Upravni odbor PIC–a pozdravlja čvrsto obećanje koje mu je dao Milorad Dodik (premijer RS) da će u cijelosti i bezuvjetno ispuniti svaki zahtjev za predaju dokumentacije Uredu državnog tužitelja.

PIC ga poziva da brzo ispuni to obećanje”, stoji u zaključcima u kojima se dodaje da se “od svih vlasti i dužnosnika u BiH, uključivo RS, traži da u potpunosti surađuju s tijelima BiH, uključivo i agencije za provedbu zakona, i da im osiguraju neometano obnašanje dužnosti diljem BiH u skladu sa zakonom”.

Odgovori