Na Bleiburškom polju i Žepčaci

Bleiburg – Na Bleiburškom polju u Austriji održana je središnja komemoracija žrtvama bleiburške tragedije i hrvatskog križnog puta pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora. Okupilo se desetak tisuća hodočasnika, među kojima i preživjeli u bleiburškoj tragediji. Nazočnima se obratio izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, predsjednik Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb Andrija Hebrang.

Nalazimo se na svetom mjestu hrvatskih strahota kako bismo se poklonili žrtvama koje su odavde krenule na križni put i žrtvama koje je ovdje dočekala okrutna smrt. Oni su ubijeni u doba mira, bez suda i pravde, rekao je Hebrang. Rekao je da je zajedničko žrtvama Bleiburga i Jasenovca što su mislili drukčije od režima u kojima su živjeli i ubijeni su zbog vlastitih političkih uvjerenja. Žrtve fašističke ideologije doživjele su zasluženu počast, dok su bleiburške žrtve skrivane.

Istaknuo je da je došlo vrijeme da se tim žrtvama vrati dostojanstvo i da se imenuju njihovi zločinci. Komunisti i njihovi krvnici na čelu s Josipom Brozom Titom počinili su te zločine, rekao je.

Misa za žrtve zločina

Misu u 12.30 sati predvodio je mostarsko–duvanjski biskup i upravitelj trebinjsko–mrkanjski Ratko Perić. Kako je rekao, euharistijsko slavlje je na čast i slavu poginuloj hrvatskoj vojsci. Propovijed je nazvao “In memoriam” ratnim i poratnim žrtvama, ističući razliku prema contra memoriam, postupku koji datira još iz rimskih vremena. Prema dokumentima provodi se osuda na zaborav, zator spomena.

Spomenuo je i kako je komunistički vrh godinama pokušavao sakriti istinu o žrtvama Bleiburga, brišući popise žrtava, koje se po njihovim arhivskim dokumentima čak ne smatraju žrtvama rata – samo zato što su ubijeni na protivničkoj strani. Zapitao se ako tragedija na Bleiburškom polju nije genocid, što je onda genocid. Kazao je kako je ipak ostalo stalno nacionalno osvješćenje prema višem i nada da će i naš Uskrs jednom doći. Povezao je to s misnim čitanjem iz Knjige proroka Ezekiela o oživljavanju suhih kostiju i tome kako Gospodin izvodi iz grobova trupla, sada Duhom oživljene ljude.

Biskup Perić je kazao kako nam je istina potrebna da se vidi snaga nevinosti, vjeruje u Boga pravde i zaziva Božje Milosrđe.

Na kraju je biskup Perić poručio da se u europskoj zajednici više nikada ne smiju dogoditi zločini poput bleiburškog kao ni zlodjela nacizma i fašizma, te zlodjela antifašizma i komunizma protiv ljudskog dostojanstva, ljudskih prava i narodnih sloboda.

Sudionicima bleiburškog skupa obratio se Ilija Filipović, predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, te imam iz Gunje Idriz ef. Bešić, predstavnik Mešihata Islamske zajednice u Republici Hrvatskoj, i predsjednik Počasnog bleiburškog voda Ivan Pomer.

Na kraju komemoracije položeni su mnogobrojni vijenci i zapaljene svijeće na spomenik bleiburškim žrtvama. Na obilježavanju bleiburške obljetnice sudjelovao je autobus učenika i profesora KŠC–a Don Bosco iz Žepča.

Odgovori