Mesić se u Jasenovcu verbalno obračunao sa svojim protivnicima

Jasenovac – U spomen–području Jasenovac, kod spomenika Cvijet, održana je komemoracija i polaganje vijenaca u znak sjećanja na 22.travnja 1945. Dan je to proboja zatočenika iz koncentracijskog logora Jasenovac. Odana je počast svim stradalima u tom logoru, kao i preživjelim zatočenicama i zatočenicima.

Komemoracija je održana pod pokroviteljstvom Vlade, a nazočnima se obratio te položio vijence predsjednik Republike Stjepan Mesić. Predsjednik je poručio da neće proći pokušaji obrušavanja na antifašizam i pokušaji povijesnih revizionista da promijene rezultate Drugog svjetskog rata.

Napadaju nas na krajnje prizeman i primitivan način, rekao je Mesić te dodao da neće dopustiti napade na antifašizam i antifašiste.

Ovo što se sa sada radi, nije ništa drugo nego jeftini politički igrokaz u funkciji posljednjeg, rekao bih, očajničkog pokušaja povijesnih revizionista da promijene rezultate Drugog svjetskog rata. Ja im poručujem – ni ova zadnja 8. neprijateljska ofenziva neće proći! kazao je Mesić uz buran pljesak pred oko dvije tisuće okupljenih.

Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor je kao izaslanica premijera naglasila da Vlada najoštrije osuđuje zločine počinjene u Jasenovcu, za vrijeme ustaškog režima, režima zla. Jednako tako, osuđujemo svaki zločin, bez obzira na vrijeme i mjesto počinjenja, kazala je.

Izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora, potpredsjednica Sabora Željka Antunović upozorila je da su sva zla Jasenovca počinili ljudi ljudima, te da je stoga ljudska zadaća ne zaboraviti kako zlu treba malo nepažnje, ponekad neznanja ili neprepoznavanja njegovih pojavnih oblika da zaigra svoj krvavi ples.

Svi su govornici naglasili da je današnja Hrvatska utemeljena na antifašizmu, a višekratno je naglašeno da se na zločine iz prošlosti mora upozoravati kako se oni više nikada ne bi ponovili.

Na kraju je održana molitva predstavnika glavnih vjerskih zajednica u Hrvatskoj, položeni su vijenci i zapaljene svijeće. Jasenovac je bio najveći sabirni i radni logor u NDH, osnovan u drugoj polovici 1941. Prema posljednjim podacima, poimenično su evidentirane 75.923 žrtve logora.

Odgovori