Nastavlja se agonija žepačkog zdravstva. Četrdesetak radnika u srijedu je (11.ožujka) posjetilo sjedište Vlade Zeničko–dobojske županije, načelnik Općine Mato Zovko ne krije nezadovoljstvo što županija negira da je dužna riješiti ovaj problem te se nada skorom donošenju izmjena Zakona o ovršnom postupku koji bi, prema njegovom mišljenju, donio rješenje ove situacije. To je najkraći rezime jučerašnjih zbivanja vezanih uz žepački Dom zdravlja.
Jučer ujutro je dio radnika DZ otišao ponovno krenuo put Zenice tražeći jači angažman županijske Vlade u rješenju njihovog problema. Hazim Efendić, predsjednik sindikata, nam je kazao što se zbilo u Zenici.
“Mi smo se na taj očajnički potez odlučili da bi dobili svoja osnovna prava – plaće, naknade za topli obrok i prijevoz te da bi osigurali normalno funkcioniranje DZ–a i nesmetano pružanje zdravstvenih usluga našim sugrađanima. Htjeli smo da nam se premijer svima obrati, ali on nije na to pristao te je primio samo mene kao predsjednika sindikata te jednog člana štrajkačkog odbora. Primio nas je ne baš srdačno. Prvo nam je kazao da se nismo obratili na pravu adresu.
Po njegovim riječima Vlada nije ta koja treba riješiti problem DZ–a u Žepču. Jedini odgovorni su, po njegovim riječima, Općina, općinsko vijeće i uprava DZ–a. Ponovno je sugerirao da se mi uposlenici DZ–a između sebe dogovorimo. Mi svi znamo da bi se dogovorom problem riješio u 5 minuta. Ali to ne uspijevamo cijelo ovo vrijeme. Ključ rješenja je u 12 ljudi. Samo malo dobre volje od strane ovih kolega, kolege pod znacima navoda, bi riješilo ovo stanje. Ali to ne ide nikako.
Novce za plaće imamo. Ali čim bi stigli na blokirani račun DZ ti novci bi otišli prvenstveno za naplatu traženja ovih 12 radnika koji su blokirali račun.
Jedino rješenje koje sada vidimo, jedini izlaz, je sutrašnje zasjedanje federalne Vlade, odnosno parlamenta, koji bi donijeli izmjenu i dopunu Zakona o ovršnom postupku. Ako se to ne dogodi morat ćemo poduzeti i drastičnije mjere jer ćemo ostati bez osnovnih sredstava za rad, pa i goriva za prijevoz hitnih slučajeva”, kaže Efendić.
Podjele nastale još prošle godine i danas su itekako vidljive u DZ. Na jednoj strani je velika većina zaposlenika i uprava, a na drugoj manja skupina onih koji su već naplatili svoja potraživanja dobivena na sudu, odnosno onih koji to isto sada potražuje. Očito je da nikakvog dogovora ne može biti, a o narušenim međuljudskim odnosima nije potrebno ni govoriti. Pokušali smo doći do izjave nekoga od onih koji potražuju 100%–nu naplatu, ali nismo naišli na raspoložene za razgovor pred mikrofonom.
DZ je jučer u poslijepodnevnim satima posjetio i načelnik Općine Žepče Mato Zovko. Za Radiopostaju Žepče je kazao:
“Ja sam danas ostao razočaran stavom županijske Vlade jer su u razgovoru s djelatnicima DZ kazali da taj problem treba riješiti osnivač – Općina Žepče i menadžment te da se nastave razgovori da bi ovih 12 djelatnika povuklo svoje izvršne presude. Neću ponavljati svu priču. Znamo da ovaj problem traje od lipnja prošle godine.
I vrlo se dobro zna da nijedna općina u FBiH, kao ni i u BiH, nema ministarstvo nadležno za zdravstvo, nego ga imaju županije i Federacija. Sav problem je potekao od kolektivnog ugovora iz 2000. godine kojeg je potpisala federalna Vlada. Trebalo ga je realizirati županijsko ministarstvo i županijski Zavod za zdravstvo. Nisu ga realizirali.
I sad da se nakon toliko vremena to vraća Općini? Da je to bilo u općinskoj nadležnosti do ovog problema nikada ne bi ni došlo. Prije sedam dana smo se dogovorili da nadležno županijsko ministarstvo i Vlada pokrene inicijativu za izmjenu Zakona o ovršnom postupku. I jutros sam saznao da to oni nisu pokrenuli.
Jutros sam kao načelnik Općine pokrenuo inicijativu prema Federalnom ministarstvu pravde i Federalnom ministarstvu zdravstva za izmjenu, odnosno dopunu Zakona o ovršnom postupku čime bi se zaštitile sve ustanove, a prije svega zdravstvene javne ustanove da ne može doći u pitanje njihovo funkcioniranje i pružanje usluga građanima jedne općine. Ja se nadam da će se to naći na dnevnom redu federalne Vlade i da će ga potom Vlade uputi prema parlamentu. Samo izmjenom tog Zakona doći će do trajnog rješenja. Sva ostale inicijative to ne jamče.
U ponedjeljak sam imao sastanak u Federalnom ministarstvu pravde, a prije toga sam prošli tjedan razgovarao s pomoćnicima ministra. Jutros sam ponovno razgovarao s pomoćnikom koji priprema taj zakon. Na jedan način sam dobio informaciju da je taj tekst pripremljen i on sutra ide ili u obliku informacije ili nacrta na federalnu Vladu. Čekaju se još samo mišljenja nekih određenih institucija. Ja se nadam da će on doći na dnevni red Vlade, a zatim i u parlament. Mi smo stalno u kontaktu iako bi ovaj kontakt trebala vršiti županijska Vlada i nadležno ministarstvo, a ne načelnik jedne općine”, kazao je načelnik žepačke općine.
Neslužbeno doznajemo da bi se Zakon o ovršnom postupku, o kojemu se toliko govorilo, trebao izmijeniti tako da npr. račun jedne zdravstvene (javne) ustanove ne može biti u cijelosti blokiran, već samo 5% ili npr. 10% prihoda tijekom jedne godine što bi ustanovama s tim problemima omogućilo u najvećoj mjeri nesmetan rad.