Vatikan – “Papa je nama Poljacima otvorio oči i kazao istinu o komunizmu. I zato smo mu vječno zahvalni”, kaže Poljakinja Anna Soltys koja je s tisućama svojih sunarodnjaka s oduševljenjem pratila jučerašnju beatifikaciju na varšavskom trgu. I tu su Poljaci jedinstveni: papa Poljak mijenjao je povijest 20. stoljeća! Ističu da je ključan bio papin prvi posjet Poljskoj 1979. koji je nadahnuo nastajući pokret otpora Solidarnost. “Dao nam je tada hrabrost, snagu i mudrost”, kaže predsjednik Europskog parlamenta Poljak Jerzy Buzek. Legendarni vođa Solidarnosti i nobelovac Lech Walesa pak kaže: “Poklopile su se tada dvije stvari: papa je potaknuo i probudio narod, a mi smo se organizirali. U postocima, za rušenje komunizma papi pripada 50 posto”.
Ništa manje zasluge Poljaci pripisuju Wojtyli i za pozitivne promjene u njihovoj zemlji koja se preobražava u modernu državu. “On je bio veliki patron i otac ujedinjene Europe”, tvrdi Jerzy Buzek. Poljski mediji i komentatori ističu često papine riječi koje su bile presudne za pozitivan rezultat referenduma o ulasku Poljske u strukture EU. “Ulazak u strukture EU, ravnopravno s drugim narodima, za naš narod i bratske slavenske narode izraz je povijesne pravde, a s druge strane, to je bogaćenje Europe”, objašnjavao je Ivan Pavao II.
U Poljskoj jučer gotovo da nije bilo grada u kojemu se nisu okupile tisuće ljudi kako bi na velikim platnima pratile beatifikaciju pape Ivana Pavla II. U Varšavi, unatoč kiši i prohladnom vremenu, mnogi vjernici došli su na trg Pilskudski, a još u većem broju Poljaci su se okupili pokraj svetišta Božje providnosti gdje je otkriven najveći portret novog blaženika, napravljen od fotografija koje su vjernici slali elektroničkom poštom i mobitelima. Osim bdjenja, koncerata i izložaba koje su prethodile danu beatifikacije u brojnim gradovima Poljske, u Varšavi je priređena i atrakcija – prolazak papamobila kojim se Ivan Pavao II. kretao u vrijeme svojih hodočasničkih pohoda domovini. U rodnim papinim Wadowicama, gradiću nadomak Krakova, na glavnom trgu pred crkvom Svete Marije, u koju je dolazio i mladi Karol Wojtyla, te u ulici pokraj nje, gdje se rodio, beatifikaciju iz Rima pratile su tisuće građana.
Tamo je bio i poljski premijer Donald Tusk koji je u jednom od razgovora otkrio da je zbog Ivana Pavla II. postao bolji vjernik. “Nisam bio gorljivi katolik, ali to iskustvo i osobni susreti s papom, a posebice njegova smrt, napravili su nešto što me vratilo u Crkvu”, otkriva Tusk. S poljskim vjernicima u Krakovu i Wadowicama bile su i dvije skupine hodočasnika iz Zagreba. Prema anketi, 95 posto Poljaka beatifikaciju smatra važnim događajem za Poljsku, a 71 posto drži da je to značajno i za svijet.