Vatikan – Ovogodišnja pobožnost Križnog puta, koju je sinoć prema starodrevnom običaju pokraj drevnog rimskog Koloseuma predvodio papa Benedikt XVI., a zahvaljujući televizijskim prijenosima pratilo ga je nekolika milijuna ljudi širom svijeta, bila je usredotočena na nadu. Od Križnog puta do nade za čovječanstvo.
“Želimo poručiti nama samima da nije sve izgubljeno ni u trenucima teškoća”, rekao je Papa u molitvi na početku Križnog puta. Nakon što je prošle godine kineski kardinal predstavio vjernicima dio azijske stvarnosti, ove je godine tu stvarnost upotpunio svojim razmatranjima za pojedine postaje indijski biskup Thomas Menamparampil, spomenuvši mirotvornu i karitativnu ulogu Gandhija i Majke Terezije i njihovo uvjerenje da će ipak svijet ponovno zaživjeti. Isus i danas trpi i umire “kada se proganja vjernike, kada se pravdom na sudovima postupa proizvoljno, kada je korupcija ukorijenjena, nepravedna ustrojstva tlače siromahe, uništavaju se manjine, kada se zlostavlja izbjeglice i doseljenike”.
Te riječi odražavaju stvarnost ne samo u Aziji, već u našoj sredini. Indijski biskup u svojim razmatranjima uz postaje križnog puta rekao je da se Isusa svlači i danas kada na ekranima prikazuje golotinju. kada se ponižava žene i djecu u siromašnim gradskim četvrtima koji su prisiljeni skupljati otpatke po ulicama. U pojedinim postajama biskup Menaparampil se osvrnuo na tragedije i zla koja pogađaju čovječanstvo od prirodnih nepogoda, ratova, revolucija i nasilja do najraznovrsnijih sukoba. I tu nailazimo na Božju nazočnost i njegovo djelovanje što nas – prema biskupovim riječima – potiče na razmišljanje. Život treba ozbiljno shvatiti. Kada nas smrt pogađa izbliza otkrivamo novi svijet. Oslobađamo se iluzija i osjećamo dublje stvarnost. I kada nema nikakvog razloga za vjerovanje i nadu, čovjek se nada.
“Kada stižu loše vijesti i to jedna iza druge i kada nas tište zabrinutosti i nemiri, kada nas izbliza pogađaju nesreće te se obeshrabrujemo – moramo shvatiti da nije sve izgubljeno”, rekao je Papa u završnoj molitvi.
Ni onda kada smo pogođeni prirodnim nepogodama s brojnim žrtvama, kada gubimo povjerenje u nas same i kada je potresena i postavljena na iskušenje naša vjera, moramo biti svjesni da nije sve izgubljeno, rekao je Papa misleći na dramatične posljedice potresa, koji je zahvatio obližnju pokrajinu Abruzzo u kojem je poginulo više od 280 ljudi. Papa Ratzinger je na kraju istaknuo kako dan danas mnogi Kristovi učenici i mučenici pridonose duhovnoj i društvenoj obnovi čovječanstva te je preporučio Gospodinu da pomogne iznemoglom čovječanstvu da ponovno oživi.
Kao i prošle godine, Benedikt XVI., koji će 16.travnja navršiti 82 godine, procesiju je pratio s Palatina, nasuprot Koloseuma. Papa je na samom kraju procesije uzeo drveni križ, simbol Kristove smrti, koji se nosi od Koloseuma do Palatina.