Komušina-Kondžilo: „I znamenje veliko pokaza se na nebu“

komusina 2014 1

Tisuće vjernika su 14. i 15. kolovoza sudjelovala na misi uočnici i na samoj proslavi svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo u drevnom marijanskom svetištu Vrhbosanske nadbiskupije Komušina-Kondžilo.

Drevno svetište, čudotvorna Gospina slika, u ratu potpuno iseljen i uništen hrvatski kraj nadomak Teslića (u kojemu se svakog novog ljeta vidi sve više obnovljenih krovova), mjesto je gdje se svake godine okuplja hodočasnička vjernička rijeka. Najbrojniji su stanovnici Komušine koji danas žive u ponajviše u Hrvatskoj, Sloveniji i zemljama zapadne Europe, no svake godine za Veliku Gospu pristižu u svoj rodni kraj, ali tu su i brojni hodočasnici s i iz svih krajeva BiH, Hrvatske, ali i šire.Mt_Gallery:komusina14

U večernjim satima 14. kolovoza nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić slavio je u koncelebraciji dvadesetak svećenika i uz sudjelovanja mnoštva vjernika misu bdijenja svetkovine Uznesenja Blažeene Djevice Marije na nebo. Pod tom misom su petorica mladomisnika vrhbosanske nadbiskupije podijelili nazočnima zajednički blagoslov. Tijekom večeri u komušanskoj župnoj crkvi priređen je bio Marijanski križni put te klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom.

Već od ranih jutarnjih sati 15. kolovoza tisuće vjernika su stizale pred komušansku crkvu. Potom je, prema stoljetnoj tradiciji, slika Gospe Kondžilske, na rukama domaćih sinova, ponesena prema brdu Kondžilu u dugačkoj vjerničkoj procesiji koja je na svoje odredište pristizala dulje od 40 minuta. Ove godine komušanski župnik i upravitelj svetišta don Anto Ćosić posebno je inzistirao na pobožnosti, sabranosti i dostojanstvu tijekom procesije, što su vjernici itekako poštovali. Jedna od posebnosti ovog marijanskog svetišta je upravo ta hodočasnička crta. Od komušanske crkve do zavjetnog brda Kondžila vjernici su 3,5 km prošli u sabranosti i molitvi.

Misu na zavjetnom brdu Kondžilo tradicionalno predvodi pomoćni vrhbosanski biskup dr. Pero Sudar u koncelebraciji s petnaestak svećenika i uz nazočnost velikog mnoštva vjernika. Na početku svoje propovijedi biskup Sudar je ponovio riječi iz knjige Otkrivenja, iz viđenja sv. Ivana apostola „…i znamenje veliko pokaza se na nebu“…o ženi zaodjevenoj suncem… „Naša duša, naše srce, naš život, vapiju za znamenjem. Znamenje je znak, obećanje. Bog nam u viđenju sv. Ivana apostola pokazuje znamenje; danas ovdje na Kondžilu, u zajedništvu s onih 20.000 marijanskih proštilišta samo u Europi; daje nam da prepoznamo znak, da iščitamo znamenje, da ispunimo i napunimo baterija srce i duha… Gospa, i ovdje na njenom Kondžilu, kliče svoju zahvalu Svemogućem za sve što je učinio njoj, kako kaže, ‘neznatnoj službenici’. To je ona žena koja je nosila svoj životni križ, koja je hodila uz križ svoga sina, i izvršila obećanje – ‘Evo službenice tvoje, neka mi bude po riječi tvojoj,’“ kazao je između ostalog u svojoj propovijedi biskup Sudar.  „Gospodin je Blaženu Djevicu Mariju uzeo dušom i tijelom na nebo. Ispovijedajući vjeru u njezinu uznesenje, u njezinu proslavu, da je Božji sin nije ostavio u vlasti smrti, mi zapravo ispovijedamo vjeru da Bog ne zaboravlja svoja obećanje, da ne zaboravlja one koji su njegovi… U tome mi želimo okusiti predokus onoga što i nas čeka.“ Biskup Sudar je naglasio da je slika bitke Žene i velikog zmaja, slika bitke Blažene Djevice i zmaja, i slika Crkve koja je u boju s zmajem, Crkve „koja te vodi uskrsnuću.“

Pozvao je okupljene vjernike da vrše Božju volju i da poput Marije „prepoznamo koliko nam je Gospodin učinio velikih djela u životu.“ Naglasio je da su Marijina skromnost i vjernost put kršćanske vjere, put za vječnost, put koji vodi iz smrti u život. „Bog te nikada neće zaboraviti i ostaviti. Kad te prepusti križevima, kušnjama svake vrste, nije te ostavio. Tad ti je najbliži… Iz toga će isklijati novi i bolji život, i sam ćeš postati veliko znamenje,“ kazao je biskup Sudar dodavši da svemogući Bog ispunjava svoja obećanja svakomu. „Ispunit će ih i tebi i meni“.
Čudotvorna slika Gospe Kondžilske potom je vraćena u procesiji i uz molitvu krunice ponovno u komušansku crkvu. Prema podacima iz župnog ureda Komušina ove godine je tijekom uočnice i na samu svetkovinu podijeljeno preko 8.000 pričesti.

Brane Vrbić/RPŽ

Odgovori