Hanoi – Tisuće preživjelih stanovnika Kambodže iz “polja smrti” Crvenih kmera obilježavaju u srijedu 30. obljetnicu pada ultramaoističkog režima Pola Pota, odgovornog za smrt 1,7 milijuna ljudi.
Više od 80.000 ljudi okupilo se na olimpijskom stadionu u glavnom gradu Kambodže Phnom Penhu na skupu koji je organizirala Narodna stranka, nasljednica marionetske vlade koju je postavio Vijetnam nakon što su njegove snage svrgnule prokineskog Pota 7.siječnja 1979. godine.
Unatoč domaćoj i međunarodnoj osudi Crvenih kmera i njihova zvjerskog pokušaja ostvarenja agrarne utopije, značajna manjina Kambodžanaca obilježava 7.siječnja kao početak desetogodišnje okupacije omraženih susjeda Vijetnamaca. Politički protivnici kambodžanskog premijera Hun Sena, jednookoga bivšeg vojnog zapovjednika Crvenih kmera koji je na vlasti posljednje 23 godine, nazivaju ga vijetnamskim poslušnikom što je on ovoga tjedna odbacio.
Tko god je protiv obilježavanja dana pobjede je ili Pol Pot ili životinja – rekao je Sen u utorak na otvaranju mosta južno od Phnom Penha, danas živahnog grada s oko 2,5 milijuna stanovnika nimalo nalik opustjelom gradu duhova kakav je bio 1979. godine.
Obljetnicu obilježava i komunistički Vijetnam u kojem državni listovi donose seriju članaka koji invaziju opisuju kako spasonosnu misiju, a desetogodišnju okupaciju kao nužan preduvjet da bi se spriječio povratak Crvenih kmera na vlast.
Dok je hladnoratovska “teorija domina” okupirala misli zapadnjačkih političara, brojni dužnosnici u Washingtonu u to su doba imali posve drugačije stajalište strahujući da je upad Vijetnamaca u Kambodžu samo uvod u širi napad na američkog saveznika Tajland.
Nakon bijega u prašumu uz granicu s Tajlandom, ostaci gerile Pola Pota odolijevali su Vijetnamcima i Hun Senu sve do konačne predaje 1998. godine, kada je i umro tzv. Brat broj 1.
Preživjelim najbližim suradnicima Pola Pota, danas starim i bolesnim, sudi se pred zajedničkim sudom Kambodže i UN–a, no beskrajna odugovlačenja postupaka sve više frustriraju obične građane. U pritvoru su Brat broj 2 Nuon Chea, bivši predsjednik Khieu Samphan, nekadašnji ministar vanjskih poslova Ieng Sary i njegova žena Ieng Thirith te Duch, šef nekadašnjeg centra za ispitivanje i mučenje S–21. Budu li osuđeni, prijeti im kazna doživotnog zatvora.