Sarajevo – Međunarodna zajednica mora zagovarati poslijeratni sporazum zbog toga što neki politički lideri u Bosni i Hercegovini nisu spremni obavljati ni osnovne funkcije vlasti, te zbog izravnog osporavanja Daytonskog mirovnog sporazuma, Ustava i vladavine zakona, kazao je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.
On se u četvrtak obratio akademskom osoblju i kreatorima politike na seminaru o miru u BiH održanom na Sveučilištu u Grazu (Austrija), navedeno je iz Ureda visokog predstavnika (OHR).
Proces euroatlantske integracije, čak i pri sadašnjem tempu, mijenja društveno-političko tkivo BiH. Dugoročno, to će donijeti prevagu u korist progresivnih društvenih i političkih sila, zaključio je austrijski diplomat
Inzko je kazao da međunarodna zajednica mora ostati fokusirana i angažirana u BiH i solidarizirati se s građanima ove zemlje. Po njegovim riječima, Daytonski mirovni sporazum otvara prostor u kojem se može organizirano graditi trajni mir, prostor u kojem se institucije države mogu razviti u funkcionalnu modernu demokraciju i raditi na pružanju sigurnosti i prosperiteta za građane, »ali sam sporazum ne može biti zamjena za ovakav dugotrajan proces, često pun izazova«.
»Osiguravajući poštivanje Daytona i, samim tim, osiguravajući stabilnost, OHR osigurava okruženje u kojem Europska unija (EU) i druge međunarodne organizacije mogu obavljati svoje mandate. Usprkos trenutnoj političkoj klimi, suštinska promjena usmjerava BiH u pravcu u kojem njeni građani žele da zemlja ide. Proces euroatlantske integracije, čak i pri sadašnjem tempu, mijenja društveno-političko tkivo BiH, kao što je to učinjeno kod svake druge zemlje članice. Dugoročno, to će donijeti prevagu u korist progresivnih društvenih i političkih sila«, zaključio je austrijski diplomat.
RPŽ/V