Indeks propalih država: BiH i Srbija na vrhu liste u 2013. godini!

index propalih drzava

London – Bosna i Hercegovina i Srbija našle su se na vrhu liste europskih “propalih država” u 2013. godini, pokazali su rezultati istraživanja “The Failed States Index 2013” koje provode urednici časopisa “Foreign Policy” i Fond za mir.

Prema socijalnim, ekonomskim, političkim i vojnim indikatorima, od svih europskih država jedino je Bjelorusija gora od BiH i Srbije. Dvije susjedne balkanske zemlje

“Index propalih država u 2013.” svrstao je u grupu država “u opasnosti”, jer su ostvarile poražavajuće rezultate prema skoro svim socijalnim, ekonomskim, političkim i vojnim indikatorima.

BiH je sa 76,5 bodova na svjetskoj listi od 178 zemalja rangirana na 83. mjesto najnestabilnijih i najmanje uređenih zemalja svijeta. Srbija se sa 74,4 bodova nalazi na 92. mjestu “najviše propalih” država svijeta, a Bjelorusija je najlošija europska država u 2013. i svrstana je na 81. mjesto. Gore rezultate od Bjelorusije, BiH i Srbije imaju samo nestabilne i neuređene afričke, južnoameričke i azijske države.

Od ostalih zemalja Balkana, Makedonija se nalazi na 112. mjestu najnestabilnijih država svijeta, dok je Albanija na 119. mjestu. Najuređenije i najstabilnije zemlje regije su Crna Gora i Hrvatska koje su se našle na 134. i 135. mjestu liste koju su načinili “Foreign Policy” i “Fond za mir”.

Prema “The Failed States Index 2013” najnestabilnija država u svijetu je Somalija, iza koje slijede Kongo, Sudan, Južni Sudan, Chad, Jemen, Afganistan, Haiti, Centralnoafrička Republika i Zimbabve.

Od 20 najnestabilnijih zemalja njih 15 su afričke, što znači da je Afrika najnestabilniji i najneuređeniji kontinent na Zemlji.

Od ostalih država svijeta, Sirija se našla na 21., Egipat na 34., Kina na 66., dok je Rusija na 80. mjestu liste najnestabilnijih zemalja u svijetu.

S druge strane, najstabilnija i najuređenija zemlja na svjetskoj razini je Finska, nakon koje slijede Švedska, Norveška, Švicarska, Danska, Novi Zeland, Luksemburg, Island, Irska i Australija.

Od 20 najstabilnijih zemalja njih 16 su europske, što znači da je, prema istraživanju časopisa “Foreign Policy” i “Fond za mir”, Europa najstabilnije i nauređenije područje u svijetu.

Također, u grupi najstabilnijih i najbolje uređenih zemalja nalaze se i Njemačka koja je 14., Slovenija 16., Velika Britanija 19., i Sjedinjene Američke Države (SAD) 20. najstabilnija zemlja svijeta. Hrvatska se nalazi na 135. mjestu liste sa 54,1 bodova te je ocijenjena kao stabilna država.

Rezultati istraživanja “The Failed States Index 2013”, koje sastavljaju urednici časopisa “Foreign Policy” i “Fond za mir” dobiveni su na osnovu 12 osnovnih socijalnih, ekonomskih, političkih i vojnih indikatora kao što su demografija, odljev mozgova, legitimitet države, siromaštvo, ekonomska kriza, ljudska prava, sigurnosni aparat.

Indikatori su ocjenjivani između 1-10, gdje 10 predstavlja najlošiji, a 1 najbolji rezultat.

RPŽ/F

Odgovori