Zagreb – Hrvatska prihvaća najnoviji prijedlog povjerenika Europske unije za proširenje Ollija Rehna. o rješavanju graničnog spora sa Slovenijom. Odlučeno je to na sastanku predsjednika Republike, Sabora i Vlade Stjepana Mesića, Luke Bebića i Ive Sanadera s predsjednicima parlamentarnih stranaka.
Hrvatska će u roku 24 sata poslati svoj odgovor u Bruxelles nakon dodatnih konzultacija s parlamentarnim strankama. O pojedinostima Rehnovog prijedloga još ne mogu izlaziti u javnost. Prema njemu, granica bi se trebala crtati na temelju međunarodnog prava, pred međunarodnim pravnim tijelom. Pitanje granice trebalo bi se odvojiti od hrvatskog pregovaračkog procesa. Pojedini bi prijedlozi mogli biti i drugačiji, ali bit samog prijedloga je prihvatljiv. Odgovorio je to Sanader na pitanje znači li prihvaćanje da Hrvatska nema primjedbi na prijedlog.
Oko sadržaja i naravi prijedloga se slažemo, predsjednik, Vlada i sve parlamentarne stranke i zastupnici nacionalnih manjina, i, što je posebno važno, međunarodno–pravni stručnjaci koji su bili na sastanku, akademik Rudolf i profesor Vukas, poručio je Sanader. Mesić je izjavio da je rasprava bila otvorena i argumentirana. Dodao je da se radi o prijedlogu “uzmi ili ustavi”, a mi smo se opredijelili za varijantu “uzmi”.
Bebić je ustvrdio da je Sabor spreman poduzeti sve proceduralne aktivnosti vezane uz Rehnov prijedlog, te da će, ukaže li se potreba, sazvati i izvanrednu sjednicu, ali vjeruje da za to neće biti potrebe.
Rehnov prijedlog nije neprihvatljiv
Slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar odbacio je medijska nagađanja da je prijedlog Rehna o rješavanju graničnog problema neprihvatljiv jer ne sadržava načelo pravičnosti i ne osigurava kontakt Slovenije s otvorenim morem. Rehnov prijedlog sadržava i elemente koje je istaknula Slovenija, u njemu je zapisana i pravičnost i kontakt s morem, rekao je Žbogar. Pojasnio je kako se u Sloveniji vodi rasprava samo o tome jesu li slovenski zahtjevi u prijedlogu uključeni u dovoljnoj mjeri te prejudicira li prijedlog na bilo koji način granično rješenje.
Žbogar je ponovio stajalište Ljubljane da blokadu pristupnih pregovora nije izazvala Slovenija unošenjem bilateralnog pitanja u pristupni proces EU–a s Hrvatskom, nego je Hrvatska Europskoj komisiji dostavila dokumente i zemljovide koji prejudiciraju granicu.
Delo: U prijedlogu nema pravičnosti
Vodeći slovenski list Delo objavio je presliku nacrta sporazuma. Navodi da je zadaća arbitražnog suda određivanje granice na moru i kopnu po pravilima međunarodnog prava te određivanje režima za korištenje akvatorija i dodira Slovenije s otvorenim morem. Pritom nije spomenuto načelo pravičnosti na kojemu ustraje slovenska vlada. Slovenija će vjerojatno tražiti izmjene posljednjeg prijedloga europskog povjerenika Ollija Rehna o rješavanju graničnog prijepora s Hrvatskom, kojim su posebno nezadovoljni političari parlamentarne desnice, piše ljubljansko Delo.
Jedan od članaka u nacrtu sporazuma glasi da nijedan jednostrani dokument ili potez nakon 25.lipnja 1991. nema pravno značenje za aribtražni sud i da ne može prejudicirati konačni pravorijek. Arbitražni sud nijedan dokument koji su dvije zemlje dale tijekom svojih pregovora za ulazak u Europsku uniju neće prihvatiti kao prejudiciranje.
Delo, među ostalim, navodi da nacrt sporazuma predviđa da će arbitražni sud nastojati svoj pravorijek o graničnom sporu donijeti godinu dana nakon svojeg osnivanja, a presuda je obvezujuća.
Tajni sastanak pravnih stručnjaka
Slovenski pravni stručnjaci održali su tajni sastanak, ali mediji su otkrili kako su stručnjaci zaključili da za Sloveniju taj prijedlog nije prihvatljiv jer ne predviđa izravni dodir Slovenije s otvorenim morem, a i ne spominje se izrijekom načelo pravednosti na kojem ustraje slovenska vlada.