Hrvatska: Od iduće godine upis na fakultete samo u rujnu

Zagreb – Slože li se sveučilišta, završeni srednjoškolci od iduće će godine studij upisivati samo u jednom upisnom roku – na jesen. Prethodno, kao i dosad, polagat će državnu maturu. Nadležni smatraju da nakon mature nema potrebe raditi dva upisna roka, ljetni i jesenski, pa ozbiljno razmišljaju o ukidanju ljetnog roka. U toj varijanti, državna matura počela bi po završetku školske godine, u drugoj polovini lipnja, i imala bi kao i dosad dva roka, a početkom rujna održali bi se jedinstveni upisi. Moguća primjedba roditelja i potencijalnih studenata da bi ih samo jedan upisni rok držao u neizvjesnosti cijeloga ljeta, otklonila bi se orijentacijskim rang-listama koje bi se radile odmah po dobivanju rezultata mature.

Na ovaj plan nadležne je ponukalo više razloga, a jedan je ovogodišnja situacija kada se na ljetnom upisnom roku kandidati sa stečenim pravom na upis naprosto nisu pojavili na upisu, a pritom su cijeloga ljeta držali zauzetim mjesto drugome kandidatu. Takva se situacija dogodila upravo na najtraženijim fakultetima, poput Fakulteta političkih znanosti, ekonomskih fakulteta, medicinskih… Razlog zašto nisu upisali studij kreće se od kalkulacije da su odustali, upisali se na studij u inozemstvu ili jednostavno nisu znali da se treba pojaviti na fakultetu da bi ostvarili pravo upisa. Možda su mislili da će kompjutor obaviti sve umjesto njih…

»Mislim da bismo prije svega trebali poraditi na informiranju, ali i odgoju mladih ljudi. Držati zauzetim upisno mjesto bez namjere da se upišu u najmanju je ruku neodgovorno. Zato se pitam čemu uopće dva upisna roka? Mislim da bi dovoljan bio samo jedan kako bi se iskristalizirala situacija s upisima. Naravno, to ne možemo napraviti bez privole sveučilišta«, kaže Vedran Mornar, predsjednik Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje i jedan od organizatora državne mature.

Na Fakultetu političkih znanosti prvi put nakon niza godina ovog je ljeta ostalo nepopunjenih mjesta na studijima politologije i novinarstva. Na fakultetu tvrde da problem nije bio u manjku interesa – dapače, interes je oko pet posto veći no lani, nego u novom sustavu upisa koji nije dopuštao pomicanje liste. Stoga su kandidati koji su bili na čekanju ostali neupisani, a fakultet je morao ići na jesenski rok. Mornar objašnjava da to nije problem sustava, nego upravo kandidata od kojih se očekivalo da će doći na upis, a to nisu učinili. »Moram priznati da nismo očekivali da će ih biti toliko. Ako se nisu upisali iz neodgovornosti, osobno bih takvo ponašanje kaznio novčano, i to toliko da drugima ne bi palo na pamet učiniti isto. Nadam se da će sveučilišta prepoznati prednosti modela upisa u jednom upisnom roku. Uostalom, to smo već imali nekada, a drugi upisni rok svojedobno je uveden zbog masovnijih prijava završenih srednjoškolaca u vojsku. No, sada su druga vremena«, kaže Mornar.

S njim se slaže i ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Goran Sirovatka, koji je napomenuo da bi plan s jednim upisnim rokom trebalo ostvariti u suradnji sa sveučilištima. Daleko više no sa samim sustavom upisa ove su se godine nadležni u Središnjem prijavnom uredu i Nacionalnom centru bavili s neinformiranošću kandidata koji su polagali maturu. Iako su sve obavijesti dobivali na službenim internetskim stranicama ili u školi, pitanja je bilo bezbroj. Točnije, središnji help-desk primio je više od 40.000 upita e-poštom, što je više no što je ovogodišnjih kandidata za upis. Neki kandidati dodatno su ‘zasolili’ time što nisu odjavili ispite od kojih su odustali, ali i – neplaćanjem ispita.

Naime, čak 700 kandidata koji su prijavili ispite državne mature u upravo započetom jesenskom roku ispite nije platilo. U Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja, glavnom organizatoru mature, takve kandidate svrstavaju pod ‘neozbiljni’. Unatoč izričitoj obvezi plaćanja ispita najkasnije 10 dana prije ispita u iznosu od 135 kuna, čak trećina kandidata s obvezom plaćanja (strani državljani i oni koji su srednju školu završili ranijih godina) to nije učinila. U Centru su se odlučili za metodu eliminiranja ‘neozbiljnih’: izbrisali su 700 prijava. Kandidatima su preko službene internetske stranice poslali poruku da se njihovi ispiti smatraju odjavljenima. Time je obrisana i posljednja ovogodišnja šansa za upis na fakultete.

Ispiti državne mature u jesenskom roku, od njih ukupno 12.500, prijavila su 4924 kandidata. Ispite će polagati do 2. rujna, a u osam paklenih dana, i što se temperature tiče, polagat će uz hrvatski jezik, matematiku, glazbeni, likovni, strane jezike, biologiju, psihologiju, fiziku, sociologiju, povijest, filozofiju, kemiju, politiku i gospodarstvo, geografiju, etiku, vjeronauk te za kraj informatiku i logiku. Rezultati ispita čekaju ih 16. rujna.

Janjić: U rujnu razgovor s rektorima o jednom roku

Tijekom pripreme projekta državne mature najavili smo da ćemo biti otvoreni za poboljšanja. Zato u rujnu namjeravamo razgovarati s rektorima svih sveučilišta i iznijeti im prednosti modela upisa s jednim upisnim rokom. Naravno, nemamo namjeru forsirati, no, ako se složimo da to možemo zajedno organizirati i pripremiti, zašto ne?«,kaže državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić, uvjeren da novi model ima niz prednosti.

RPŽ/V

Odgovori