Hrvatska ipak srebrna

Zagreb – U finalu su najbolji hrvatski rukometaši izgubili od Francuske 19–24. Nakon devet pobjeda, doživjeli su prvi poraz, ali ponovno su se popeli na postolje i zadržali kontinuitet nastupa u završnicama najvećih svjetskih smotri.

Nisu Arenu napustili pognutih glava, štoviše, doživjeli su ovacije za sve ono što su gledateljima pružili minulih dana. Francuzi su, nakon zlata na EP–u u Švicarskoj 2006. i iste boje medalje na OI u Pekingu prošle godine, zaokružili jedan ciklus s još jednom najsjajnijom kolajnom.

Nije to, naravno, bio ogled sličan onom u skupini, kada su Červarovi izabranici uvjerljivo slavili. Marljivo su jedni druge dodatno proučili i bila je to utakmica u kojoj je dragocjen bio svaki pogodak. Za razliku od polufinalnog ogleda, u sastavu hrvatske reprezentacije se našao Šprem umjesto Hrvatina, a u francusku najbolju vrstu je ušao oporavljeni Didier Dinart. Kao u pravilu u međusobnim ogledima, dominirale su obrane na obje strane. Igralo se pogodak na pogodak, i niti jedna reprezentacija se u prvom dijelu nije uspjela odvojiti na veću prednost od jednog gola.

Na početku su Francuzi preko kružnog napadača uspijevali probiti 3–2–1 hrvatsku obranu, no kako je igra odmicala, zatvorene su pore a zaustavljen je najbolji suparnički igrač Karabatić (0/3). Međutim, zamjenio ga je nepogrešivi Narcisse, koji je potkraj prve dionice postigao četiri pogotka zaredom, a slijedio ga je s isto toliko golova Guigou. Problem broj dva u hrvatskoj reprezentaciji bilo je i drugo isključenje Petra Metličića u 21. minuti, pa je morao u nastavku biti mnogo oprezniji. S druge, pak, strane, u napadu je odlično počeo Šprem (2/5) pa kasnije stao, odličnu dionicu su imali Lacković i Vori, a najraspoloženiji je ponovo bio Čupić. Nepogrešiv s crte sedam metara, a ponuđene prilike s desnog krila nije uludo potrošio.

Šahovska partija se nastavila i u drugoj dionici. Pogreška na jednoj strani, pogreška na drugoj. Pogodak u hrvatskoj mreži, pa odmah u francuskoj. A pogreške danskih sudaca na obje strane. Ni jedna strana nije mogla prelomiti utakmicu u svoju korist. Frcale su i iskre između Balića i Karabatića, a napokon je i Guigou proma/io. I to dvije kontre zaredom. Gurnuo je Červar “u vatru” Gojuna i Kopljara u obranu, Lacković je u napadu završio na krilu (potom T. Valčić), a Balić na desnom vanjskom (kasnije Horvat). Alilović je nanizao sjajnih obrana, ali hrvatski “mrak” u napadu je predugo trajao. Vladala je poprilična zbrka, nije se našao pojedinac koji bi povukao ostatak momčadi, a Francuzi su to znali iskoristiti. Kao i u Pekingu, odvojili su se na nenadoknadivu prednost. Nervoza je bila sve veća, Vori je zaradio crveni karton, a poletjele su kovanice…

Michael Guigou – nepogrešivo lijevo krilo Francuske

Iako su ga prije utakmice rijetki stavljali u krug najopasnijih francuskih igrača, lijevo krilo francuske reprezentacije bio je nepogrešiv. Zabio je 10 golova, realizirao svih sedam sedmeraca i zaslužio je epitet igrača utakmice. Iako se mogao prometnuti i u jednog od tragičara kada je promašio kontru za dva razlike, naši to nisu znali naplatiti.

Deset sušnih minuta odlučilo utakmicu

U tvrdoj utakmici malog broja golova odlučujuću prednost Francuska je stekla između 45. i 55. minute kada je Omeyer zaključao svoja vrata, a naši vratari su primili tri gola. Červar je puno rotirao igrače u vanjskoj liniji, ali nije uspio pronaći raspoloženu trojku. U lošu pucačku večer uklopio se i Šprem koji je nakon dva gola na početku promašio 4 šuta.

Igor Vori najbolji igrač

Najveće priznanje dobio je hrvatski kružni napadač Igor Vori, koji je proglašen najboljim igračem prvenstva (MVP). Imao je najveću minutažu u hrvatskom dresu, sam se borio na crti, gotovo podjednako kvalitetno u obrani i napadu, a IHF je to znao i prepoznati. Najbolja sedmorka prvenstva je francusko–hrvatska kombinacija “pojačana” s prvim desnim vanjskim poljske reprezentacije. Za najboljeg vratara je izlučen Omeyer (Francuska), krila su Guigou (Francuska) i Čupić (Hrvatska), kružni napadač je Vori (Hrvatska), a u vanjskoj liniji su Lacković (Hrvatska) – Karabatić (Francuska) – M. Lijewski (Poljska).

Vori: Hrvatska danas nije smjela postati svjetski prvak

Najbolje desno krilo turnira, Ivan Čupić, nije mogao sakriti tugu nakon poraza od Francuza u finalu Svjetskog prvenstva u rukometu.

Razočaranje je veliko, ništa me sad ne može razveseliti. Još sam vruće glave pa ne bi htio ništa govoriti da ne kažem ono što ne mislim. Čestitao bih Francuzima na zlatu i mojim dečkima na velikoj borbi – rekao je Čupić.

Što je prevagnulo na njihovu stranu?

Omeyer je u drugom poluvremenu počeo skidati sve, a mi se nismo uspjeli vratiti – rekao je Čupić za kamere RTL–a.

U najboljoj momčadi turnira našao se i Igor Vori. S grčem je komentirao susret.

Moj dojam je da Hrvatska danas nije smjela postati svjetski prvak. Ne bi htio komentirati suđenje, ali ova dvojica Danaca nam nisu dali igrati.. Tužan sam i krivo mi je da smo na ovakav način izgubili. Htio bih čestitati Francuzima na tituli. Razočaran sam, srebro je velika stvar, ali očekivali smo više. – kazao je Vori i zahvalio se navijačima na potpori.

Najbolji strijelac prvenstva je Kiril Lazarov (Makedonija) sa 92 pogotka, koji je ujedno ušao i u rukometnu povijest kao apsolutni rekorder postignutih golova na svim održanim prvenstvima. – Sretan sam, nije mala stvar postići toliko pogodaka na prvenstvu, no to sve ne bih mogao da nisam imao pomoći suigrača – rekao je Lazarov.

HRVATSKA – FRANCUSKA 19–24 (12–11)

HRVATSKA: Losert, Alilović; Balić 1, Duvnjak 2, Lacković 4, Kopljar, Vori 2, Gojun, Horvat, Šprem 3, Špoljarić, Metličić 1, T. Valčić, Čupić 6 (4)

FRANCUSKA: Omeyer, Karaboue; Fernandez 2, Dinart, Gille, Narcisse 6, Karabatic 2, Kempe, Junillon, Abati, Abalo 2, Sorhaindo 2, Guigou 10 (7), ostertag.

Sedmerci: Hrvatska 4/4, Francuska 7/7

Isključenja: Hrvatska 6 minuta, Francuska 4 minute

CRVENI KARTON: Vori (59)

Odgovori