Hrvati ne žele u EU?

Zagreb – Prema velikom Gallupovu istraživanju javnog mišljenjaa, potpora hrvatskih građana ulasku u Europsku uniju pala je na dosad najnižu razinu. Samo 25 posto ih smatra da bi članstvo u Europskoj uniji bilo dobro za RH, a da se sada održi referendum, Hrvatska možda ne bi ni ušla u Uniju. Za članstvo bi glasovalo samo 40 posto građana, presudilo bi 18 posto neodlučnih.

Iz Ministarstva vanjskih poslova upozoravaju da ovi podaci odudaraju od rezultata koje su nedavno dobili u svojem istraživanju, prema kojemu bi većina građana ipak glasovala za ulazak u Uniju. Kada dobijemo te rezultate pomno ćemo ih analizirati, ma koliko oni nestavarni bili. Ovaj tjedan objavljena su dva istraživanja koja pokazuju sasvim suprotan trend. Dapače, oni koji bi izašli na referendum, njih 62 do 65 posto glasovalo bi za ulazak Hrvatske u Europsku uniju, izjavio je glasnogovornik MVPEI–ja Mario Dragun.

Gallupovo istraživanje provedeno je u cijelom zapadnom Balkanu, a u srijedu će biti predstaljeno u Bruxellesu. Zanimljivo je da je u istraživanju Hrvatska jedina država u regiji koja pregovara o članstvu, a njezini se građani najviše tomu protive. Na Kosovu, pak, 87 posto građana smatra da je članstvo u EU–u dobro.

Prema Gallupovu istraživanju, Hrvati Sloveniju doživljavaju kao najvećeg protivnika našem članstvu u Europskoj uniji, a slijede Velika Britanija i Francuska. Kao najveće prijatelje u EU–u doživljavamo Njemačku, Austriju i Mađarsku.

Predsjednik Ivo Josipović izjavio je kako je pad potpore Hrvata ulasku u Europsku uniju donekle očekivan jer proces pristupanja traje predugo. Prema njegovu mišljenju, duljina trajanja pregovaračkog postupka izaziva određeno nezadovoljstvo samo po sebi, ali tomu pridonose i neki strahovi u odnosu na europska pravila.

Zadaća svih nas, posebice vrha države, ali i svih proeuropskih snaga u zemlji je da građanima vrlo jasno kažemo da Hrvatska bez ulaska u EU nema dobru perspektivu, istaknuo je Josipović. Dodao je kako će onaj tko ostane izvan EU–a postati slijepo crijevo, a mi to ne želimo, nego želimo biti prosperitetna država, a ulazak u EU nije sam sebi svrha, nego ide upravo za tim ciljem.

Odgovori