Bruxelles – Ministri financija eurozone u Bruxellesu nastavljaju raspravu o spasu zajedničke valute. Neke agencije javljaju kako su postignuli dogovor o tome kako će ojačati Fond za zaštitu eura, no da se za njega najvjerojatnije neće prikupiti tisuću milijardi eura.
Pred Europom je deset ključnih dana za spas eurozone nakon što je postignut dogovor o povećanju zajmodavnih kapaciteta kriznog fonda, upozorio je povjerenik EU-a Olli Rehn uoči sastanka ministara financija EU-a.
U utorak su ministri financija eurozone dogovorili detaljne planove za povećanje zajmodavnih kapaciteta kriznog fonda (EFSF), ali nisu mogli navesti za koji iznos zbog naglog pogoršanja prilika na tržištu. Eurozona će osiguravati 20-30% novih izdanja obveznica zemalja koje imaju teškoća s financiranjem i osnovat će investicijske fondove da privuče inozemne ulagače na kupnju državnih obveznica članica eurozone.
Oba programa bit će pokrenuta u siječnju, pri čemu će krizni fond staviti na raspolaganje oko 250 milijardi eura kao jamstvo za potrebe povećanja zajmodavnih kapaciteta zaduživanjem, kazao je predsjedatelj eurogrupe Jean-Claude Juncker.
Čelnik kriznog fonda Klaus Regling upozorio je da, s obzirom na suzdržanost Kine i stabilizacijskih fondova ostalih velikih gospodarstava u nastajanju, ne očekuje da će ulagači idućih dana i tjedana ulagati znatnije iznose kroz opcije povećanja zajmodavnih kapaciteta EFSF-a.
Analitičari se slažu da samo radikalnije mjere, poput velike intervencije Europske središnje banke (ECB) izravnom ili neizravnom kupnjom obveznica, mogu suzbiti krizu. Šanse za pojačan angažman MMF-a neizvjesne su.
Raspravit ćemo s ECB-om da središnje banke u eurosustavu pozajmi novac MMF-u kako bi ta međunarodna organizacija po vlastitim uvjetima pozajmila novac Italiji i Španjolskoj, rekao je belgijski ministar financija Didier Reynders.
RPŽ/H