Hoće li Žepče postati prva općina u BiH bez zdravstvene zaštite?

Danas je u Domu zdravlja Žepče sa stacionarom započeo štrajk. Nastavak je to krize koja od polovice prošle godine potresa ovu javnu ustanovu i kojoj je račun ponovno blokiran. Od danas se usluga pruža samo u hitnim slučajevima. Radnici kažu da su na granici strpljivosti, zadnju plaću su primili u prosincu, a građani su ogorčeni što se ovaj problem ne rješava kroz tako dugi period te što je zdravstvo na području Općine Žepče pred kolapsom.

Danas smo posjetili djelatnike Doma zdravlja i razgovarali smo s predsjednikom sindikata Himzom Efendićem:

“U cijeloj ovoj situaciji najviše ispaštaju djelatnici DZ–a i stanovnici kojima je potrebna zdravstvena usluga. Mi kao sindikat poduzeli smo sve mjere, obišli sve institucije počevši od Općine, preko županijskog ministarstva zdravstva i Vlade, pa i do Federacije kao bi došli do dogovore. Nitko od njih nije riješio ovaj problem, a mislimo da su mogli. Mi smo najmanje željeli da dođe do obustave rada DZ–a, odnosno štrajka. Nitko nema rješenja i svi skidaju odgovornost sa sebe. Od prosinca ne primamo plaće, prijevoz i topli obrok i dovedeni smo pred zid”, kazao je Efendić.

Zanimalo nas je tko može očekivati pružanje pomoći u uvjetima štrajka: “Stupanjem u ovaj štrajk prestao je da radi DZ, sve terenske ambulante i samo radi služba Hitne medicinske pomoći gdje se primaju samo hitni slučajevi. Također vrši se i prijevoz bolesnika na dijalizu. No, neizvjesno je do kada će se i to raditi. Radnici su nestrpljivi. Morat će netko poduzeti bilo kakve mjere.”

Himzo Efendić se ponovno osvrnuo na razloge sadašnjeg stanja: “Treba pojasniti neke stvari. Svi mi (djelatnici)imamo tužbe i svi smo dobili te presude. Međutim, novca nema. U tome je problem. Ja bih se usudio reći da je preko 90% radnika za dogovor. I mi smo postigli taj dogovor. Međutim jedan dio djelatnika, njih 12 ili13 ne prihvaća nikakav dogovor. Ponuđene su im razne varijante. No oni ne odustaju od svojih zahtjeva isplata odmah i u iznosu 100%. S malo njihove dobre volje problem bi bio riješen”, tvrdi predsjednik sindikata DZ–a.

Podsjetimo, i u prosincu su privremeno povučeni potpisi s blokade računa, ali već i tada smo u komentaru na portalu i valovima RPŽ kazali da to nije nikakvo trajno rješenje. Tada je dijelu djelatnika isplaćen traženi i sudskim putem dobiveni 100% iznos. Za očekivati je bilo da će i neki drugi djelatnici zatražiti svoja prava dobivena na sudu jer su tek privremeno povukli svoju blokadu.

Sada je pak dio djelatnika, koji ima dobivene sudske presude, ponovno blokirao račun. Postavlja se pitanje, uz brojne pravne i moralne dvojbe koje su se pojavile kod isplate dijela radnika u prosincu prošle godine, hoće li se i nakon njihove eventualne isplate ista situacija ponoviti za koji mjesec s nekom drugom skupinom.

“Mi smo postigli dogovor s upravom. Prihvatili smo jednu od dvije ponuđene varijante: tko potražuje 100% pristao je na isplata na 13 godina ili pak na drugu varijantu – 40% na šest godina. Za taj dogovor je preko 90% djelatnika izuzev već spomenutih”, ustvrdio je Efendić.

Ima li izlaza iz ove situacije, upitali smo predsjednika sindikata.

“Sad je sve na institucijama, počevši od Općine, preko županijskog ministarstva zdravstva, županijske Vlade pa do Federacije. Jedini rješenje je izmjena pojedinih zakona, a drugo rješenje ja ne vidim”, kazao je Himzo Efendić.

Danas smo kontaktirali i ured načelnika Općine Žepče, ali zbog zauzetosti nismo mogli doći do načelnika Mate Zovke da čujemo mišljenje Općine o rješenju ove situacije.

Ovih dana se moglo neslužbeno doznati da su u igri dvije mogućnosti. Jedna je da Federalna Vlada donese izmjene Zakona o izvršenju kako bi se proračun javnih ustanova zaštitio od blokade cjelokupnih sredstava na računu, a drugi je već spomenuta mogućnost gašenja Doma zdravlja.

U svakom slučaju ova “drama” u žepačkom zdravstvu je najteži problem u 2000–tim na području ove Općine i pokazuje potpunu nemoć, a dijelom i nezainteresiranost određenih razina vlasti da se ovaj problem riješi. Ogorčenost građana koji itekako na svojim leđima, odnosno na svom zdravlju osjećaju ovaj problem je potpuno opravdana i traje već mjesecima.

Prema posljednjim informacijama će djelatnici DZ organizirano sutra u jutarnjim satima otići pred sjedište županijske Vlade.

Mnogi se pitaju hoće li Žepče postati prva Općina u BiH u kojoj neće postojati zdravstvena zaštita njezinih stanovnika?

Odgovori