Hartman od Haškog suda traži da joj plati odvjetnika

Pariz – Bivša glasnogovornica Haškog tužiteljstva Florence Hartman, optužena za objavljivanje povjerljivih informacija o umiješanosti Beograda u genocid u Srebrenici pa time i za nepoštovanje Haškog tribunala, zatražila je od tog suda da joj plati odvjetnika zato što nema dovoljno novca.

Tajništvo Tribunala još nije donijelo konačnu odluku o njenom zahtjevu.

Tek joj je privremeno, na njen prijedlog, dodijelio francuskog odvjetnika Williama Bourdona, a ujedno je poručilo da još nije “odlučeno je li i u kojoj mjeri optužena u stanju plaćati pravnog zastupnika” i treba li uistinu “pravnu pomoć”. Prema pravilima Haškog suda, optuženi koji tvrde da ne mogu podmiriti pravne troškove moraju to dokazati pružanjem uvida u svoju imovinu i prihode pa će Hartman u tom smislu ispitati.

Podsjećamo, Hartman trenutno radi za Organizaciju europske sigurnosti i suradnje (OESS). Od 1999. do 2006. bila je predstavnica za medije i savjetnica tadašnje glavne tužiteljice Carle del Ponte. Krajem kolovoza ove godine Haški sud je optužio Hartman zato što je u svojoj knjizi objavila odluku koju su suci tijekom suđenja Slobodanu Miloševiću donijeli iza zatvorenih vrata.

“Florence Hartman je znala da je ta informacija povjerljiva u vrijeme objavljivanja, kao i da je odluka iz koje je informacija potekla bila zavedena kao tajna. Znala je, stoga, da njenim objavljivanjem obznanjuje povjerljivu informaciju javnosti”, navodi se u njenoj optužbi, a koja će se pročitati 13.listopada, za kada je zakazano prvo ročište.

Problem je u tome što su se povjerljive odluke žalbenog vijeća ticale zapisnika sa sjednice Vrhovnog savjeta obrane SR Jugoslavije iz doba rata u BiH za koje Hartman drži da sadrže ključne dokaze o umiješanosti Beograda u genocidu u Srebrenici.

Hartman svojom knjigom “Mir i kazna” odnosno člankom pod nazivom “Prikriveni ključni dokazi o genocidu” sugerira da zahvaljujući tim odlukama žalbenog vijeća “informacije o izravnoj umiješanosti Srbije u rat u Bosni i pokolje u Srebrenici ostaju nedostupne Međunarodnom sudu pravde i javnosti”.

“Tužiteljstvo nije u mogućnosti iznijeti taj skandal u javnosti zato što su suci svaku svoju odluku označili povjerljivom”, pojasnila je Hartman. Ukoliko bude osuđena, slijedi je do sedam godina zatvora ili kazna do 100 tisuća eura ili obje kazne.

Odgovori