Bruxelles – Europljani više ne žele da svoje dame nazivaju gospođama ili gospođicama. Dovoljno je samo zvati ih po imenu, pa i ako je riječ o moćnoj njemačkoj kancelarki, pravoj dami Starog kontinenta. Angela tako danas o svemu odlučuje. Kada bukne novi požar koji se širi nezaustavljivom brzinom, sve su oči uprte u kancelarku.
Talijanski mediji ovih su dana bili vrlo sarkastični. Prvo je Merkel razljutila Talijane kada se ironično nasmijala na pitanje može li Berlusconi donijeti učinkovite mjere. Brzo je taj osmijeh koji je razljutio Silvija – valjda se sad u Europi i muškarce može zvati samo imenom – zaboravljen, a talijanski mediji napisali su da Europu sada vodi »jedna starija gospođa, iza koje uvijek stoji omanji muškarac koji se samo slika«. Kakva je bila Sarkozyjeva reakcija ako je to pročitao, tko zna, ali je očito da je moć njemačke kancelarke danas veća i jača nego ikada.
Na kraju summita G20 novinari su prvo čekali što će reći Merkel. Bila je izravna, pozvavši banke da bolje posluju i da porezni obveznici ne moraju sanirati njihove dugove. Pogođeno je 29 financijskih institucija širom svijeta, među kojima su i dvije njemačke banke.
Za Merkel se može reći da je zaista zaljubljenica u ujedinjenu Europu. Na svojoj koži, rođena u Istočnoj Njemačkoj, osjetila je što znače zidovi i prepreke i zato je i u svojoj zemlji širom otvorila vrata ujedinjenju, solidarnosti i pomoći onima koji nisu imali priliku za razvoj. Sada to isto čini u Europi, svjesna da neće moći do besvijesti nagovarati Nijemce da podmetnu leđa za europsko jedinstvo. Ne čini to Njemačka naravno samo zbog altruizma, jer kancelarka dobro zna koje su prednosti eura. Ali, cijena postaje sve veća, pa su i dileme sve ozbiljnije.
Bilo je tako i ovog tjedna kada je Merkel po tko zna koji put, u ime Europe, ponovila kako želi da Grčka ostane u eurozoni. Ovaj put je ipak otišla i korak dalje, rekavši »ali«, koji je uključivao alternativu ako se to ne dogodi. Bilo je to i prvi put da Merkel daje mogućnost da netko otiđe iz Europske unije.
Ni njemački mediji ne koriste dosadne fraze kako bi opisali »vezu« njihove kancelarke i predsjednika Sarkozyja. Tako FAZ piše da je položaj Sarkozyja i »njegove djevojke« Angele u Cannesu bio delikatan, jer su kao europski domaćini morali dati novu nadu i za svjetsku ekonomiju, a sve se pretvorilo u plač za spas Europe. Usprkos zelenom kostimu kancelarke, u boji nade, kako su barem napisali izvjestitelji, uz dodatak da izgled lica Angele Merkel ovaj put nije baš nudio nadu. Usprkos svim komplimentima Baracka Obame kako mu je zadovoljstvo »raditi s Angelom, svojom dobrom prijateljicom«. Nedavno je Merkel dobila visoko američko odlikovanje, u atmosferi hvale američke strane, ali već danas su to dani kojih se može sjetiti samo s nostalgijom.
Svi očekuju upravo od Merkel rješenje za europske probleme. A ona drži i ono najvažnije – njemačku blagajnu na kojoj velikim dijelom danas počiva europsko ujedinjenje. Nije sve ipak u Njemačkoj, i to Merkel uvijek naglašava. Ali, bez suglasnosti kancelarke nema niti jedne važne odluke.
Merkel uskoro čeka i veći angažman na domaćoj sceni jer se približavaju izbori. Nijemci, kako pokazuju ankete, nisu nimalo optimistični zbog krize eura. Tvrde, kriza tek dolazi. Većina je zadovoljna kako se Merkel postavila u Europi. Podržava je 58 posto anketiranih i oni tvrde da je zastupala njemačke stavove i na nedavnom europskom summitu u Bruxellesu. Ali, njezina popularnost ipak nije takva da joj predstoje mirni dani. Mnoge ankete ukazuju da crveni imaju prednost i da veliki broj Nijemaca želi promjene. Nešto se malo oporavila od loših rezultata ovog ljeta, ali to je i dalje daleko od »sigurne pobjede«.
Kancelarka se neće predati. S kojom je samo vještinom vodila prošlu kampanju, bila sjajan govornik, vladala njemačkim trgovima gdje se obraćala građanima. Sada, ojačana u Europi, kada je Njemačku u velikom stilu vratila na vodeće mjesto, sigurno je da će ponoviti vještinu komunikacije s vlastitim građanima.
RPŽ/V