Bruxelles – Granicu na kopnu i na moru između Hrvatske i Slovenije odredit će, u skladu s međunarodnim pravom, međunarodni arbitražni sud koji će činiti petorica sudaca što će ih zajedno izabrati Zagreb i Ljubljana; ako se ne uspiju o njima dogovoriti, svaka će izabrati po jednoga, dok će ostale odrediti predsjednik Međunarodnoga suda u Den Haagu.
Glavna je to točka najnovijega kompromisnoga prijedloga koji je ministrima vanjskih poslova Hrvatske i Slovenije Gordanu Jandrokoviću i Samuelu Žbogaru, tijekom niza jučerašnjih sastanaka u Bruxellesu koji su ukupno trajali oko sedam sati, predstavio europski povjerenik za proširenje Olli Rehn.
Učinio je to nakon što je, kako je rekao “uskrsne blagdane proveo proučavajući zemljovide i međunarodno pravo”, te potom, uz pomoć pravnika Europske komisije i svojih savjetnika, raščlanio odgovore slovenske i hrvatske strane na svoju prethodnu ponudu.
Ovaj je prijedlog dobra osnova za nalaženje prihvatljivog rješenja i u velikoj je mjeri uvažio hrvatska stajališta: razdvajanje pregovaračkoga postupka od dvostranih pitanja, odblokiranje hrvatskih pristupnih pregovora i rješavanje graničnoga pitanja u skladu s međunarodnim pravom pred međunardnim pravnim tijelom. Ima još nekih počela oko kojih moramo politički vijećati u Hrvatskoj i vjerujem da ćemo vrlo skoro izići sa svojim konačnim stavom – izjavio je u srijedu navečer pred povratak iz Bruxellesa ministar Jandroković.
Proučiti se, naime, pomno mora drugi dio prijedloga, koji kaže da će se “režim uporabe pomorskoga područja i dodira s otvorenim morem riješiti u skladu s međunarodnim pravom, pravičnošću i u duhu dobrosusjedskih odnosa”.
Tu je, dakle, Rehn ubacio dva izraza koja su u svojim zahtjevima spominjali Slovenci – dodir (a ne dostup), te pravičnost. Iako se spominju u dijelu koji govori o “režimu”, nakon što je granica već određena, hrvatski pregovarači, ne bi li bili posve sigurni, žele o tome čuti mišljenje pravnih stručnjaka.
Na posljednjemu se od današnjih sastanaka Rehnu, Jandrokoviću i Žbogaru pridružila i predsjednička Trojka EU, u kojoj je trenutačno predsjedajuću Češku predstavljao ministar vanjskih poslova Karel zu Schwarzengerg, prethodno presjedajuću Francusku državni tajnik za europske poslove Bruno Le Maire, a sljedećega predsjedatelja Švedsku državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova Frank Belfrage.
Oni su u posebnome priopćenju izrazili “punu potporu” Rehnovim naporima i “snažno uvjerenje da je sporazum koji će dopustiti nastavak (hrvatskih) pregovora sada nadohvat”. Od obje strane “očekuju konačan pozitivan odgovor što je prije moguće”.
Međuvladina pristupna konferencija, najavljena za petak, ne bi se održala, no, hrvatski bi se pristupni pregovori odblokirali već za desetak dana, kada obje strane službeno izjave da prihvaćaju ovaj prijedlog, koji je, kako neslužbeno saznajemo, Francuska najsnažnije zagovarala, a vjerojatno i u njegovu osmišljavanju izravno sudjelovala.