Gotovina ne želi otkriti zakulisne igre i detalje bijega

Zagreb – ‘Slučajno sam postao vojnik. Ne volim rat!’, rekao je general Ante Gotovina u intervjuu za Večernji list otkrivši zašto je 91′. došao u Hrvatsku i priključio se obrani te gdje se, nakon 12 godina pravne bitke vidi u budućnosti.

No ono što javnost najviše zanima, zakulisne igre oko njegove sudbine, njegov bijeg, lokacije i pomagači, ostalo je bez odgovora, zbog ‘sigurnosti njegovih prijatelja’.

‘Ne želim sudjelovati u javnom životu Hrvatske niti kroz politiku niti kroz vojsku’, rekao je Gotovina istaknuvši kako je njegova budućnost u njegovoj obitelji te kako želi početi raditi te isključuje vojsku kao moguće radno mjesto.

Ponovno je kategorički isključio mogući ulazak u politiku: ‘Politika me nikada neće zanimati, neka se njome bave drugi. Ali neka se pri tome ne manipulira Domovinskim ratom. Nitko od nas nije vlasnik Domovinskog rata’, rekao je za Večernji list.

Nakon što je u Legiju stranaca otišao s nepunih 17 godina, Gotovina se 91′. vraća i daje se na raspolaganje Hrvatskoj. ‘Došao sam jer sam zazirao od pomisli da bi netko mogao doći i gaziti po grobu moje majke. Isto tako, pomislio sam na sve one majke i djecu koje nema tko braniti. Dužnost mi je bila vratiti se’, kaže Gotovina i dodaje kako mu je iskustvo koje je stekao u Legiji bilo presudno.

Unatoč iskustvu, kaže kako je titula generala vojnički, hijerarhijski čin ‘koji se u onim okolnostima dogodio’. ‘Ta epizoda moga života završila’, dodao je.

Kritizirao je odnos države prema braniteljima i licitacijama njihovom brojkom. ‘Nije brojka prevelika, jer je branitelja, kad bolje razmislimo, u Domovinskom ratu bilo više od četiri milijuna, koliko je stanovnika bilo u zemlji… Iza nas je bila logistika, proizvodnja i svi oni koji su skrbili o svemu što je nama bilo potrebno na prvim crtama bojišta’, istaknuo je i dodao da ga najviše žalosti činjenica da je nakon rata, cijela jedna brigada, dvije tisuće branitelja, počinilo samoubojstvo.

Kaže kako su se u Legiji cijeli stručni timovi bavili onima koji su iz bitaka dolazili, kako se ništa nije prepuštalo slučaju. ‘Postojali su obrasci skrbi kojima su ih vraćali u civilni život’, dodao je.

Komentirao je i svoj pomirljivi odnos prema vlastima kazavši: ‘Borili smo se i ginuli za vlastitu državu i uspostavu njezinih institucija. Licemjerno bi bilo sada ih ne poštovati…Potezi tih institucija samo mogu biti dobri ili loši’.

Poteze bivšeg predsjednika RH Stjepana Mesića, ali niti bivšeg premijera ive Sanadera, Gotovina nije želio komentirati. Istaknuo je samo kako je narod dobro napravio kada je birao prvog predsjednika Franju Tuđmana. ‘Demokracija je škola’, zaključio je Gotovina.

RPŽ/H

Odgovori