Sarajevo – Tisuće ljudi okupljaju se u Srebrenici, kako bi još jednom odali počast žrtavama genocida koji su prije šesnaest godina nad Bošnjacima iz toga kraja počinile snage bosanskih Srba pod zapovjedništvom Ratka Mladića.
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović, predsjednik Europskog parlamenta Jerzy Buzek, visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Valentin Inzko te američki veleposlanik u BiH Patrick Moon govorit će na komemoraciji koja će se održati u Potočarima, nekadašnjoj bazi nizozemskih plavih kaciga iz sastava UNPROFOR-a.
Snage pod zapovjedništvom srpskoga generala Ratka Mladića počele su 10. srpnja 1995. napad na Srebrenicu, grad pod bošnjačkim nadzorom koji je bio zona pod zaštitom Ujedinjenih naroda. Srebrenica je zauzeta 11. srpnja, a nizozemske snage UN-a pritom nisu pružale otpor. Mladićeve postrojbe zatočile su sve stanovnike Srebrenice na koje su naišle, a zatim su protjerale žene i djecu, a zarobljene muškarce danima su likvidirale.
Masakr u Srebrenici bio je izravan povod za intervenciju međunarodne zajednice u BiH, koja je na kraju dovela do završetka sukoba i potpisivanja Daytonskog sporazuma.
U odnosu na prethodne godine, popis govornika znatno je smanjen, a pokop žrtava odvojen je od političkog dijela komemoracije. Vjerski obred pri pokopu, kako je to već godinama uobičajeno, predvodit će poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić.
Danas bi na groblju u sklopu memorijalnog kompleksa u Potočarima trebali biti pokopani posmrtni ostaci 613 žrtava, koje su u proteklih godinu dana identificirane nakon ekshumiranja iz neke od brojnih masovnih grobnica. Mersed Smajlović, ravnatelj Memorijalnog centra Potočari, pojasnio je kako su do sada u tom kompleksu pokopane 4524 žrtve srebreničkog genocida. Na drugim grobljima, sukladno željama obitelji, u proteklim je godinama pokopano još 188 žrtava pa će nakon 11. srpnja ove godine biti pokopano ukupno 5325 ubijenih Srebreničana. Prema riječima ravnatelja Smalovića, službeni popis nestalih, koji vodi Memorijalni centar u Potočarima, sadržava imena 8365 osoba. Prema toj evidenciji, ostatci 3040 osoba i dalje su skriveni u masovnim grobnicama ili čekaju identifikaciju.
Rezolucijom Europskog parlamenta iz 2009. godine, 11. srpnja proglašen je Europskim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. U Federaciji BiH 11. srpnja je dan žalosti, no u Republici Srpskoj taj se dan ne obilježava.