Pariz – U blizini opkoljenog grada Misrati na zapadu Libije, Francuzi su srušili libijski zrakoplov G–2/Galeb. Amerikanci su to potvrdili, a Francuzi će službenu izjavu o rušenju Galeba dati krajem dana. Gadafijev zrakoplov letio je u zoni zabrane letenja koju je postavilo UN–ovo Vijeće sigurnosti, no to još službeno nije potvrđeno.
Inače, zrakoplov G–2/Galeb jugoslavenski je dvosjedni školsko–borbeni zrakoplov razvijen tijekom 1960–ih godina. Libiji ih je prodano oko 120.
Zemlje članice NATO–a dogovorile su se sinoć da će Savez preuzeti zapovjedanje nad akcijama provedbe zone zabrane leta iznad Libije, proglašene kako bi se zaštitili civili od zračnih napada snaga Moamera Gadafija. Objavio je to u Briselu glavni tajnik Saveza Andres Fogh Rasmussen dodajući da Savez uz to može djelovati i u samoobrani. Nastavljaju se razgovori i o proširenju uloge NATO–a, što bi mu omogućilo da preuzme zapovjedništvo nad svim akcijama u Libiji i napadne ciljeve na tlu kako bi se zaštitili civili. Odluka o tome mogla bi biti donesena u nedjelju. Ujedinjeni Arapski Emirati poslat će 12 borbenih zrakoplova u misiju nadgledanja zone zabrane letenja iznad Libije, objavila je državna novinska agencija WAM. UAE je druga arapska zemlja koja je pristala sudjelovati u operaciji u Libiji, nakon Katara koji je u misiju poslao četiri zrakoplova.
Snage Moamera Gadafija potisnute su, humanitarna katastrofa u Bengaziju je izbjegnuta, a zračne i protuzračne snage libijskoga režima u najvećoj su mjeri neutralizirane, izjavila je američka držana tajnica Hillary Clinton. Francuski predsjednik Nikola Sarkozi izjavio je da će Libijci sami odlučiti o sudbini svoga vođe. Dodao je kako je saveznička vojna akcija u Libiji spasila tisuće života. Ruski predsjednik Dmitrij Medvjedjev rekao je u telefonskom razgovoru s američkim kolegom Barackom Obamom da se moraju spriječiti civilne žrtve tijekom međunarodne vojne intervencije u Libiji.
Pobunjenici u Misrati tvrde da su ubili 30 vladinih snajperista i oslobodili luku od snaga odanih libijskom čelniku Gadafiju, čime su otvorili put za dostavu pomoći gradu pod opsadom. Libijska je vlada pak rekla da nadzire grad koji je smješten 200 kilometara istočno od Tripolija, a za borbe je okrivila pristaše Al–Qa’ide.
Čelnici Europske unije izrazili su spremnost blokirati mogućnost da prihodi od prodaje nafte i plina dospiju u ruke Moamera Gadafija, koje bi on koristio protiv vlastitog stanovništva. EU je također spremna poticati dijalog sa snagama koje su protiv Gadafijeva režima, ukljujući i prijelazno nacionalno vijeće. Čelnici EU–a ističu da će zajedno s Arapskom ligom, Ujedinjenim narodima i Afričkom unijom intenzivirati napore na pronalaženje rješenja koje će dati odgovor na legitimne zahtjev libijskog naroda. Također ponavljaju poziv Gadafiju da odmah odstupi s vlasti kako kako bi mogla započeti demokratska tranzicija u zemlji.