Filip Ude donio drugu medalju Hrvatskoj u Pekingu

Peking – Hrvatski gimnastičar Filip Ude osvojio je srebrnu medalju u vježbi na konju s hvataljkama na Olimpijskim igrama! Dvadesetdvogodišnji Ude, europski doprvak na ovoj spravi, za svoju je izvedbu dobio ocjenu 15.725.

Zlatnu medalju osvojio je trostruki svjetski prvak na konju s hvataljkama Kinez Xiao Qin s ocjenom 15.875, a brončanu Britanac Louis Smith, također s ocjenom 15.725, ali naš je gimnastičar imao bolju ocjenu u kvalifikacijama. Yang Wei, olimpijski pobjednik u višeboju, bio je četvrti s ocjenom 15.450.

U kvalifikacijama Ude je završio kao drugi, a prije finala najavljivao je da će za medalju biti potrebno 15.800.

“Kriteriji su u finalu bili mnogo stroži. Englez me iznenadio, ali rekao sam sebi: ‘Evo napokon možeš do medalje pred 20.000 ljudi, sad ili nikad. Prije nastupa sam poslao sms–poruku svojem Mariju Vukoji. Napisao sam:’Danas ćemo pisati povijest, ovo je moj dan'”, izjavio je Ude, koji se u trenutku susreta s novinarima nije čuo s obitelji jer je svoj mobitel ostavio u hotelu.

“Sav ovaj uspjeh dugujem svojoj obitelji – mami Miljenki, sestrama Nives i Ivi, bez njih ne bih uspio. Ne bih uspio ni bez kolega iz reprezentacije. Ova medalja je posvećena Seligmanu i ostalima. Ne znam kako ću proslaviti, prije Olimpijskih igara obavio sam krštenje, nemam curu pa ženidba otpada, ne znam ni kad će biti doček, iako se naježim na pomisao povratka u Čakovec s medaljom oko vrata”, rekao je sretni Ude, koji se u domovinu vraća 21.kolovoza.

Neće biti previše vremena za slavlje jer će Ude vrlo brzo na artroskopsku operaciju ramena, a zatim slijedi odmor na moru.

To je druga hrvatska medalja na ovim Igrama i 14. na Ljetnim olimpijskim igrama uopće te peto srebro.

Prvu medalju u Pekingu, brončanu u zračnoj pušci 10 metara, osvojila je Snježana Pejčić prvoga natjecateljskog dana.

Na prvim Olimpijskim igrama na kojima je Hrvatska nastupila kao neovisna država 1992. godine u Barceloni Hrvati su osvojili tri medalje – srebro košarkaša te bronce Gorana Ivaniševića u pojedinačnoj konkurenciji te Gorana Ivaniševića i Gorana Prpića u paru.

Četiri godine poslije u Atlanti rukometaši su bili zlatni, dok su se vaterpolisti okitili srebrom. U Sydneyu 2000. godine Nikolaj Pešalov osvojio je zlato u dizanju utega, dok je osmerac osvojio broncu.

Na posljednjim igrama u Ateni zlatni su bili rukometaši, plivač Duje Draganja osvojio je srebro na 50 metara slobodno, kao i braća Skelin u veslačkom dvojcu bez kormilara, dok su bronce osvojili Mario Ančić i Ivan Ljubičić u paru te Nikolaj Pešalov u dizanju utega.

“Gimnastikom sam se počeo baviti jer sam htio napraviti nešto veliko u sportu u kojem nijedan Hrvat to nije uspio”, rekao je srebrni olimpijac Fili Ude, kojem je u Hrvatskoj kući u hotelu Zhaolong u Pekingu priređeno slavlje.

Udu su s cvijećem i šampanjcem dočekali predsjednik i glavni tajnik Hrvatskoga olimpijskog odbora, savjetnik predsjednika Republike Željko Mataja, svi članovi Vijeća HOO–a te mnogobrojni Hrvati koji prate Olimpijske igre. Nakon dopinške kontrole Ude se napokon javio svojoj obitelji, majci i sestrama Nives i Ivi.

“Rano sam ostao bez oca i ovu medalju poklanjam majci. Bog mi je očito odabrao teži put, sjećam se boravka u Bratislavi, u podrumu gimnastičke dvorane gdje smo ja i moj trener bili čak 120 dana i to mi je bilo najteže iskustvo bez obitelji. Ja nisam plakao, iako sam na postolju gutao knedle, ali su mi majka i sestre plakale, kao i svi u klubu u Čakovcu. Navodno je puno Čakovčana izašlo na ulice i drago mi je što sam razveselio sugrađane”, rekao je Ude, kojeg je malo tko u Hrvatskoj stavljao među izgledne kandidate za medalju.

“Mislim da će se hrvatska gimnastika nakon ovoga podignuti ne za jednu, već za deset razina. Nadam se samo da će operacija ramena proći u redu i da ću opet biti spreman za puni trening. Rame sam ozlijedio u travnju i jako me boljelo kada sam vježbao ruče u višeboju. Srećom, moje dvije discipline – konj s hvataljkama i parter – takve su da mi ozljeda ramena nimalo ne smeta”, dodao je Ude, koji je u Hrvatskoj kući dočekao i plivače s kojima se najviše družio u Olimpijskom selu.

Udini treneri Igor Krajimskij i Mario Vukelja bili su oduševljeni prvom gimnastičkom olimpijskom medaljom. Rus Krajimskij ustvrdio je da je Ude napravio “vježbu života na pravome mjestu u pravo vrijeme”.

Predsjednik HOO–a Zlatko Mateša bio je pomalo nervozan zbog duge stanke između prve medalje Snježane Pejčić u prvoj disciplini Igara i sjajne izvedbe Ude devetog dana OI–ja.

“Ova gimnastička medalja ima mnogo dublje značenje za hrvatski sport jer se radi o temeljnom sportu, koji se iznimno cijeni u svijetu. Ude je dokaz da se može uspjeti i u tako teškom sportu poput gimnastike, koja sjajno stoji u Čakovcu i donekle Osijeku, ali, nažalost, ne i u Zagrebu i u Splitu. Ne dvojim da je ovo početak velikog tjedna hrvatskog sporta u Pekingu, puno očekujem od atletike i ekipnih sportova. Tako je zapravo bilo i u Ateni, kraj Igara pripada nama”, rekao je Mateša.

Odgovori