FBiH: Hrvati podržavaju zamrzavanje plaća i socijalnih izdavanja

Mostar – Hrvatski zastupnici u Parlamentu Federacije BiH podržavaju najavu federalnog ministra financija Vjekoslava Bevande da se u proračuna za iduću godinu sredstva za socijalna izdvajanja i plaće zamrznu, odnosno da ostanu na ovogodišnjoj razini.

Ministar Bevanda nedavno je najavio da će njegovo ministarstvo predložiti izuzetno restriktivan proračun, u smislu izdvajanja za socijalu i plaće, dok će pokušati što više sredstava usmjeriti u razvoj. Međutim, Bevanda je također podsjetio da su Vlada i Parlament ti koji usvajaju proračun, te da ne zna hoće li oni prihvatiti taj prijedlog.

“Hrvatski predstavnici su se i prilikom donošenja ovogodišnjeg proračuna zalagali za istu stvar. Upozoravali smo da je projekcija proračuna nerealna i prenapuhana, što se kasnije i ispostavilo točnim”, napomenuo je predsjednik Kluba zastupnika HDZ–a BiH u Parlamentu Federacije Mate Franjičević. To dokazuje i izvješće o realizaciji ovogodišnjeg proračuna za prvih deset mjeseci, u kojemu je zabilježen manjak od oko 73 milijuna maraka.

Zbog toga je, prema pisanju Dnevnog lista, Franjičević najavio da će se hrvatski zastupnici i ove godine zalagati za nižu javnu potrošnju, i za izdvajanje više novca za razvoj, odnosno da će podržati Bevandin prijedlog. Međutim, i pored ekonomske krize koja je najavljena za iduću godinu, on ne vjeruje da će i ostali parlamentarci prihvatiti ova ograničenja u potrošnji i glasati za restriktivan proračun.

“Iako bi zbog teške ekonomske situacije tako trebalo biti, ja ipak ne vjerujem da će se to dogoditi. Jer i mi imamo manjak i u ovogodišnjem proračunu, a i pored toga se donose zakoni i uredbe koji još više opterećuju proračun”, istaknuo je ovaj zastupnik.

Jedan od najupečatljivijih primjera bezobzirnog rasipanja proračunskog novca je činjenica da će u idućoj godini Federaciji trebati čak 210 milijuna maraka za isplatu takozvanih beneficiranih mirovina. Radi se o izuzetno visokim mirovinama, većim od tisuću maraka, koje prima mali broj ljudi, i to uglavnom prema uredbama koje je donosila Vlada FBiH. “To je samo jedan od primjera nedvojbene diskriminacije”, istaknuo je Franjičević.

Kao još jedan od primjera diskriminirajućih zakona koji opterećuju federalni proračun, Franjičević je naveo nedavno usvojeni Zakon o financijskoj konsolidaciji rudnika ugljena. “Od tih oko 160 milijuna maraka, koliko se izdvaja tim zakonom, u bošnjačka područja će otići čak 99,3%, dok će Hrvatima ostati svega 0,7%”, istaknuo je Franjičević.

Odgovori