Bruxelles – Europski parlament izglasao je odluku o ukidanju roaminga, koja bi trebala stupiti na snagu u prosincu 2015. godine.
“Ovo odluka donosi direktnu korist građanima Unije”, istaknula je Neelie Kroes, povjerenica Europske komisije za digitalna pitanja.
Parlament je također izglasao odluku kojom podržava neutralnost interneta, što će u praksi značiti da će se sav promet na internetu tretirati ravnopravno, bez obzira na izvor sadržaja.
SAD je nedavno ukinuo neutralnost interneta.
Zašto bi vas trebalo zabrinuti ukidanje ‘neutralnosti mreže’?
Prizivni sud u Sjedinjenim Državama je oborio najnovije napore američke Federalne komisije za komunikacije (FCC) koja od pružatelja internetskih usluga zahtijeva da sav promet na internetu tretiraju jednako i da daju korisnicima jednak pristup legalnim sadržajima, što je politika koju najčešće nazivamo “neutralnost mreže”.
“Neutralnost mreže”, “sloboda interneta” ili “otvorenost interneta” je načelo prema kojem se svi pružatelji internetskih usluga trebaju ravnopravno i bez diskriminacije odnositi prema svim podacima koji putuju internetom, neovisno o lokaciji korisnika, sadržajima, platformama ili vrsti opreme.
Ako se na ovaj način pogazi načelo neutralnosti mreže, to će imati dalekosežne posljedice. To primjerice znači da bi hrvatski pružatelji internetskih usluga, kao što su T-HT, Iskon, Amis, B-Net i drugi, mogli u jednom trenutku blokirati Net.hr, neki blog ili bilo koju drugu web-stranicu.
Kako piše magazin Slate, gubitak na sudu je katastrofa koju je malo tko očekivao.
RPŽ/DH