Dodik: Nije bosanski, nego bošnjački jezik

Banja Luka – Predsjednik Vlade Republike Srpske i čelnik SNSD–a Milorad Dodik izjavio je da Bošnjaci imaju pravo na svoj jezik, ali se on ne može zvati bosanski, nego bošnjački. Prema njegovim riječima, ne postoji bosanski jezik i njega je prisvojila jedna etnička skupina.

“Obilježje jezika nosi obilježje naroda. Bošnjaci imaju pravo na svoj jezik, ali on se ne može zvati bosanski, nego bošnjački”, rekao je Dodik novinarima u Banja Luci. On je naveo da u BiH žive i ljudi koji govore srpski i hrvatski jezik i koji se sigurno nisu spremni odreći činjenice da je jezik dio njihovog identiteta.

Dodik je rekao je da je potpisani sporazum u Odžaku s čelnicima Stranke demokratske akcije /SDA/ Sulejmanom Tihićem i Hrvatske demokratske zajednice /HDZ/ BiH Draganom Čovićem urađen na bazi konsenzusa u vezi s popisom stanovništva u BiH.

“Tražili smo da se mora osigurati popis i dati mogućnost ljudima da se izjasne kojoj naciji pripadaju, kojim jezikom govore i kojoj vjeri pripadaju. Zato smo i tražili da u popisu postoje elementi jezika, a to je u sporazumu iz Odžaka i precizirano”, istakao je Dodik. Dodik je rekao da predstoji donošenje zakona o popisu stanovništva na razini BiH.

“Mi ćemo za njega glasati, a tim zakonom će se predvidjeti svi elementi prema europskim standardima i elementi koji predviđaju etničku i nacionalnu pripadnost, jezik i vjeru” , istakao je Dodik. On je naveo da je postignut dogovor da do 2014. godine strukture vlasti budu na bazi popisa iz 1991.godine.

“Što se tiče državne imovine, pojedinci iz bošnjačkog naroda tražili su isključivo da sve što je državna imovina, a to su putevi i šume i vojni objekti bude uknjiženo na razini BiH, pa da se onda distribuira u vlasništvo entiteta”, istakao je Dodik. On je rekao da je poseban aspekt u sporazumu pitanje nepokretne vojne imovine, koja je bila predmet sukcesije bivše Jugoslavije.

“Ono što je u entitetima knjiži se kao njihova imovina, a ne imovina BiH. Vjerujem da će BiH biti demilitarizirana zemlja, pa će se i vojni objekti uknjižiti u vlasništvo entitetima”, kaže Dodik.

Prema Dodikovim riječima, na sastanku u Odžaku dogovoreno je da se u vezi s distriktom Brčko donese ustavni zakon, u kojem će se odrediti pitanja vezana za Brčko, a za usvajanje tog zakona bit će potrebna dvotrećinska većina, kao i za ustav.

“Mislim da je potpisani sporazum kvalitetan i Republika Srpska stoji iza njega i spremni smo podržati sve zakone koji budu dolazili u institucije vlasti na odlučivanje”, rekao je Dodik za Agenciju SRNA. On je izrazio zadovoljstvo što su i drugi u RS podržali ovaj sporazum, dodajući da u Federaciji BiH ima problema koje ne želi komentirati.

“Činjenica je da će biti potrebno osigurati jedan broj glasova, ali nije moje da ih ja osiguravam niti je to obveza potpisnika sporazuma iz FBiH” – rekao je Dodik.

Dodik je demantirao pojedine napise u medijima da je na potpisivanje sporazuma u Odžaku utjecao OHR. “Sami smo to kreirali, a to što neki u BiH žele zadržati prisustvo stranaca – to je njihova stvar. Ja sam ponosan što su se bez miješanja stranaca u Banja Luci održale sjednice Fiskalnog vijeća i Vijeća ministara BiH, i što je potpisan sporazum u Odžaku”, rekao je Dodik.

Odgovori