Clinton: BiH na putu za NATO od 2012.

Washington – Američka državna tajnica Hillary Clinton upozorila je da se trenutačni problemi u Bosni i Hercegovini moraju riješiti u što kraćem roku, jer trenutačno stanje, posebno zastoj u formiranju vlasti, blokira bilo kakav napredak u BiH, među ostalim i euroatlantske integrativne procese.

»Onima koji ne žele dogovor i rješavanje problema treba dati određeni rok nakon kojeg, ako ne budu spremni za dogovor, treba nastaviti bez njih, a oni svoju novu šansu trebaju tražiti na nekim idućim izborima u BiH«, kazala je državna tajnica SAD-a, priopćeno je iz Predsjedništva BiH.

Clinton je to kazala prilikom susreta s predsjedateljem Predsjedništva BiH Željkom Komšićem, koji se nalazi u višednevnom posjetu Sjedinjenim Državama.

U priopćenju iz Predsjedništva BiH o ovom susretu navedeno je kako je državna tajnica SAD-a istaknula da je SAD prijatelj BiH, da je na strani Bosne i Hercegovine i da je spreman pomoći u rješavanju problema u BiH, jer je SAD mnogo uložio i mnogo postigao u ovoj zemlji, ali da isto tako ima velika očekivanja u budućnosti.

Također je izrazila očekivanje da će Bosna i Hercegovina do summita NATO-a ispuniti uvjete postavljene pred nju na ranijem skupu tog saveza u Tallinnu, te da će u svibnju 2012. u Chicagu, pod predsjedanjem SAD-a, BiH početi svoj završni proces postajanja punopravne članice NATO-a.

Zanimljivo je da je Komšić tijekom susreta s Clinton kao kuriozitet naveo činjenicu da, i pored toga što je BiH dio Europe, ova zemlja često nailazi na bolje razumijevanje SAD-a nego nekih europskih zemalja, što je Clinton ocijenila ne kao kuriozitet nego kao razumljivu činjenicu, s obzirom ne to da je i SAD, kao i BiH, pluralna, multietnička društva.

Posebno zanimanje javnosti izazvalo je pitanje stava Bosne i Hercegovine o politički osjetljivom zahtjevu Palestinaca za primanje u punopravno članstvo Ujedinjenih naroda. Naime, BiH kao nastalna članica Vijeća sigurnosti imat će važnu ulogu u rješavanju tog pitanja. U najavama sastanka Komšića i Clinton neki mediji pisali su kako se može očekivati da će američka državna tajnica zatražiti od Komšića da u dnevni red iduće sjednice Predsjedništva BiH uvrsti izjašnjavanje o palestinskom zahtjevu za primanje u članstvo u Ujedinjene narode te da će ga »dobronamjerno savjetovati« da odmah nakon te rasprave glasuje protiv palestinskog zahtjeva! Navodno je Amerikancima izuzetno stalo da se do kraja godine, do kada je BiH članica Vijeća sigurnosti UN-a, palestinski zahtjev odbaci. SAD je, podsjetimo, izričito protiv priznanja neovisnost Palestine u sadašnjim okolnostima.

U priopćenju iz Predsjedništva BiH nakon sastanka Komšića i Clinton navedeno je samo da je američka državna tajnica zahvalila Bosni i Hercegovini za njezin rad i aktivnosti u sklopu nestalnog članstva u Vijeću sigurnosti UN-a te istaknula da je rad misije BiH u New Yorku bio osmišljen i politički zreo.

Doris Pack razočarana optužbama SDP-a BiH

Njemačka demokršćanska zastupnica u Europskom parlamentu i izvjestiteljica za Bosnu i Hercegovinu oglasila se u utorak u povodu priopćenja SDP-a BiH u kojem je prozvana da se zauzima za »ciprizaciju« BiH i da podržava zahtjev Milorada Dodika za ukidanje Ureda visokog predstavnika.

»Željela bih izraziti razočaranje što se moje ime koristi u stranačkoj političkoj borbi u Bosni i Hercegovini nakon što sam provela dobar dio svoje političke karijere pokušavajući raditi za dobrobit svih građana Bosne i Hercegovine i sva tri konstitutivna naroda. Kad god sam davala izjave ili djelovala po pitanju Bosne i Hercegovine, činila sam to imajući u vidu interes države kao cjeline radije nego da zauzimam strane. Žalosno je što SDP BiH koristi moje ime da dodatno uzburka politički diskurs u Bosni i Hercegovini, umjesto da nastoji raditi prema zajedničkim rješenjima«, kaže se u priopćenju koje je objavila Doris Pack.

RPŽ/V/H

Odgovori