Budućnost je uranila: televizori postaju tanki poput lista

Las Vegas – Kako se promijeni broj godine na kalendaru, tako zaljubljenici u novu tehnologiju počinju nestrpljivo upirati poglede prema Las Vegasu gdje se u drugoj polovini siječnja održava tradicionalan Consumer Electronics Show koji svake godine pomakne malo granice onoga što možemo očekivati od tehnologije.

Kako bi to iščekivanje bilo što neizvjesnije i podiglo zanimanje za Sajam, proizvođači različitih tehnoloških sprava unaprijed odašilju mamce zainteresiranima, ne otkrivajući više nego što je potrebno da se privuče pozornost. Ove će godine, očekuje se, najviše pozornost izazvati uređaji s ultratankim OLED zaslonima. Njihova je skupoća onemogućavala da se ta nova tehnologija odmah preslika i na velike formate, pa se najviše primjenjivala u »pametnim« mobitelima, ali se pomalo i to mijenja. Među prvima koji su odlučili požuriti s predstavljanjem najiščekivanijeg uređaja s OLED zaslonom – televizora – je LG, koji je najavio da će u Las Vegasu svi zainteresirani za tehnološke novitete napokon moći gledati savršenu sliku na zaslonu dijagonale 140 centimetara i tankom četiri milimetra.

Riječ je o opredmećenju nečega što se očekuje od početka razvoja OLED zaslona. Novopredstavljeni je uređaj težak samo 7,5 kilograma, što olakšava njihovo prenošenje i premještanje, te na posljetku i njihovo pozicioniranje na zid. U LG-u su posebno ponosni na oštrinu slike i brz odziv kretnji, čak 1000 brži nego na televizoru s LED pozadinskim osvjetljenjem što posve eliminira zamućenost pri praćenju kretnji, što se najbolje primijeti pri gledanju sportskih natjecanja.

Kao svoj veliki uspjeh inženjeri ističu to da su uspjeli pojeftiniti proizvodni proces velikog zaslona, iako zasad kompanija nije odala pojedinosti o tome kako su to učinili.

Uređaj ima četiri boje piksela, za razliku od dosad uobičajene tri, što omogućuje veći kontrast, oštriju sliku i realističnije boje. »Pred nama je proizvod koji ne samo da nam dokazuje nadmoć OLED-a nad LCD-om i plazmom nego donosi i značajne uštede«, izjavio je izvršni direktor LG Electronicsa Havis Kwon i dodao da je »OLED definitivno budućnost kućne zabave i vrhunac vizualnog doživljaja«.

LG-ovo postignuće ulilo je novu nadu svima onima koji su svjesni da plazme polako odlaze u prošlost zbog toga što su veći potrošači energije. No pristalice plasme i njenih toplijih, prirodnijih tonova, nisu se samo preorijentirali na LCD, nego budućnost potpuna vizualnog doživljaja vide baš u OLED-u.

Dosad je već Sony predstavio neke svoje uređaje s OLED zaslonima, ali je mahom bila riječ o manjim uređajima.

Organski LED – OLED zasloni se već koriste na »pametnim« telefonima poput Samsung Galaxyja S2, a mnogi predviđaju da će i cijela godina u koju smo ušli biti u znaku tankih i svitljivih zaslona na različitim uređajima.

Tankoća i svitljivost postaju sve češće odlikom samih uređaja pa se očekuje da će hit godine biti posebno tanka prijenosna računala, nastala prema uzoru na Appleov Air, ali opremljena dodatnom hardverskom snagom i dosad najizdržljivijom baterijom.

RPŽ/V

Odgovori