Blagoslov nove zgrade Katoličkoga školskog centra „Ivan Pavao II.” u Bihaću

Bihać – U Bihaću je u petak 11. studenoga svečano blagoslovljena i otvorena nova zgrada Katoličkoga školskog centra „Ivan Pavao II”.

Svečanosti su, osim domaćinâ – učenika, nastavnika i roditelja – bili nazočni brojni domaći i strani dobročinitelji i prijatelji, kao i uzvanici iz političkog, društvenog i vjerskog života, te brojni novinari. Od nositelja najviših državnih i lokalnih vlasti sudjelovali su predsjednik Federacije BiH Živko Budimir, premijer Unsko-sanske županije dr. Hamdija Lipovača s ministrima, te predstavnici Općine Bihać, dok su od međunarodnih državnih predstavnika bili nazočni veleposlanik Republike Austrije u BiH Donatus Köck i Dunja Jevak, generalna konzulica Republike Hrvatske u Banjoj Luci koja je ujedno bila izaslanica hrvatske Vlade.

Humanitarnu organizaciju Njemačke biskupske konferencije „Renobavis” predstavljala su tri člana na čelu sa zamjenikom ravnatelja dr. Gerhardom Albertom a bili su nazočni i predstavnici partnerske škole iz njemačkog grada Duisburga. Među brojnim domaćim crkvenim predstavnicima bili su fra Marijan Karaula u ime Franjevačke provincije Bosna Srebrena, gvardijan Franjevačkog samostana Petrićevac fra Ivo Orlovac, ravnatelji ostalih Katoličkih školskih centara u BiH, župnik u Bihaću fra Ivica Matić te župnici susjednih župa iz Gospićko-senjske biskupije, dok su Islamsku zajednicu iz Bihaća zastupala dvojica članova.

Svečani čin blagoslova, kao i prigodni program, bio je upriličen u nedovršenoj auli središnjeg dijela zdanja Katoličkoga školskog centra. Svečanost je započela intoniranjem himne BiH i Katoličkih školskih centara – škola za Europu, a onda je sve nazočne pozdravio ravnatelj bihaćkoga KŠC-a mr. Slavo Grgić. Potom je uslijedio obred blagoslova nove škole koji je predvodio banjolučki biskup Franjo Komarica, nakon čega su učenici KŠC-a izveli prigodni glazbeno-recitativni program.

Ravnatelj Grgić je u svome obraćanju nazočnima, uz riječi zahvale prijateljima i dobročiniteljima, istaknuo da se škola i dalje gradi, iako je s početkom nove školske godine nastava započela u jednom, novoizgrađenom krilu zgrade. Prenio je pozdrave dvoje velikih prijatelja i dobročinitelja KŠC-a – vrhbosanskog nadbiskupa kardinala Vinka Puljića i zastupnice u Europskom parlamentu Doris Pack.

Nazočnima su se još obratili predsjednik Federacije Živko Budimir, predstavnici Renovabisa i partnerske škole iz Duisburga, a najviše simpatija pobralo je obraćanje premijera Unsko-sanskog kantona dr. Hamdije Lipovače. Premijer Lipovača je istaknuo da je otvaranje nove zgrade KŠC-a povijesni dan za Bihać i da svi građani Bihaća to zdanje trebaju gledati kao svoje jer će ono kroz mnoge godine u budućnosti služiti gradu i svim njegovim građanima. Obećao je da će škola od iduće godine ući u kantonalni proračun čime će se napokon riješiti veliki financijski problem koji je opterećivao KŠC od početka rada do danas. Najavio je također da će USK biti prvi u BiH koji će početi uplaćivati doprinos za socijalno i zdravstveno osiguranje svih vjerskih službenika u kantonu. Ravnatelju Grgiću premijer je darovao manji kip blaženoga pape Ivana Pavla II. izražavajući radost što je taj veliki papa izabran za zaštitnika bihaćkoga KŠC-a.

Na kraju je prigodnu riječ uputio i osnivač KŠC-a u Bihaću banjolučki biskup Franjo Komarica. Biskup je istaknuo da je Crkva i danas spremna dati svoj dragocjeni doprinos obrazovanju i odgoju djece i mladih što je usko povezano s njezinim poslanjem, te se pozvao na 140-godišnju tradiciju katoličkih škola u BiH i na slavnu tradiciju bihaćke „Klosterschule” koju su vodile sestre Družbe Klanjateljica Krvi Kristove. Govoreći o katoličkim školama biskup je naglasio da se u njima poštuje autonomija znanosti te nastavio: „Ujedno se u njima nudi dobro oprobani odgojni stil koji uključuje uvažavanje i afirmiranje onih vrijednosti koje su nužne za izgradnju zdravog društva u ovom gradu i ovoj sredini, ali i širem našem okružju.”

Citirao je i riječi zaštitnika tog centra bl. pape Ivana Pavla II. o dostojanstvu djeteta koje „zahtijeva od roditelja i društva budnu i odgovornu savjest, jer dijete je ona, osobito osjetljiva točka, gdje se ćudoredno ponašanje obitelji, a onda i naroda i cjelokupnog društva – ili učvršćuje ili rastapa”, što „zahtijeva najveću odgovornost od strane roditelja ali i najveću socijalnu odgovornost svih odgovornih u svim područjima javnog djelovanja”, te je istaknuo da i Katolička crkva ovim projektom želi dati svoj dragocjeni doprinos toj zadaći.
Biskup je na kraju zahvalio svim prijateljima i dobročiniteljima KŠC-a, na poseban način „Renovabisu” i Vladi Republike Hrvatske bez čije izdašne financijske potpore ne bi bilo moguće ostvariti ovo djelo te ocima franjevcima za darovano zemljište na kojem je izgrađen KŠC. Prenio je ravnatelju Grgiću i članovima KŠC-a osobne čestitke i blagoslov nasljednika bl. pape Ivana Pavla II. na stolici krakovskog nadbiskupa kardinala Stanislava Dziwisa, kao i njegovu ispriku što zbog službene spriječenosti nitko iz Krakova nije mogao doći na svečanost.

Potom su biskup Komarica i ravnatelj Grgić uručili svečane zahvalnice najzaslužnijim pojedincima i organizacijama koji su pomogli i još uvijek pomažu izgradnju KŠC-a u Bihaću.

Katolički školski centar „Ivan Pavao II” u Bihaću je najmlađi od 7 KŠC-a koliko ih ukupno ima u Bosni i drugi u Banjolučkoj biskupiji. Započeo je s radom još 2006. god. ali je sve ove godine bio „podstanar” u iznajmljenim i skučenim prostorijama Osnovne škole „Harmani II” u bihaćkom naselju Žegar. Zbog nedostatka financijskih sredstava i nezainteresiranosti za pomoć tadašnjih lokalnih vlasti, sve do prošle godine nije se moglo krenuti u izgradnju vlastite zgrade. Trenutačno se nastava održava u jednom krilu zgrade koja ima deset učionica, pet ureda i zbornicu, a konačnim završetkom izgradnje Centar će mati 23 učionice i višenamjensku aulu-amfiteatar u središnjem dijelu zdanja. Pri KŠC-u trenutačno djeluju osnovna škola i opća gimnazija sa 110 učenika.

RPŽ/TABB

Odgovori