Blago Mezopotamije vraćeno u Bagdad

Bagdad – Kada je u travnju 2003. nakon upada američke vojske u Bagdad devastiran čuveni Irački nacionalni muzej, teško je bilo zamisliti da će samo šest godina nakon toga dio muzeja ipak biti otvoren za posjetitelje.

Ukradeni izlošci

No Bagdad, najvažniji grad drevne Mezopotamije, sada posjetiteljima ipak nudi uvid u osam prostorija svog najvrednijeg muzeja sa oko 6000 izložaka koji su vraćeni iz Sirije, SAD–a, Italije, Jordana… Za obnovu i otvaranje dijela muzeja najzaslužnija je Italija koja je pothvat financirala s milijun eura.

A u travnju 2003. godine situacija je bila kritična. Američke vojne vlasti nisu zaštitile niti Irački nacionalni muzej s neprocjenjivim izlošcima koji su svjedočili o mezopotamskoj civilizaciji staroj pet tisuća godina, ali ni Nacionalnu biblioteku.

Jedan od najbogatijih arheoloških muzeja na svijetu tada je neljudski devastiran, na tisuće izložaka su ukradene ili uništene na licu mjesta, a po svemu sudeći nikada se točno i neće saznati što je sve iz Bagdada otuđeno tih proljetnih mjeseci.

O ratu protiv drevne civilizacije snimljeni su i dokumentarni filmovi koji su propitivali odgovornost Amerike, ali i muzejskog osoblja koje nije na vrijeme zaštitilo izloške skupljene iza zidova bagdadskog muzeja.

Kolijevka civilizacije

Prema sadašnjim procjenama otuđeno je i do 16.000 umjetnina, koje su našle put i do srca Europe te do beskrupuloznih privatnih kolekcionara, ali i do uglađenih zapadnih muzejskih institucija. Irački rat administracija Georga Busha stoga očito nije vodila samo zbog nafte i geostrateških ciljeva. U igri su bile i umjetnine neprocjenjive vrijednosti.

A muzej u Bagdadu osnovan 1926. godine bio je doista riznica drevne Mezopotamije koja je kolijevka sumerske, babilonske i asirske civilizacije. Tu su se nalazili izlošci koji su svjedočili o prvom pismu, prvim pisanim zakonima i prvim gradovima u povijesti svijeta, ali i vrijedni izlošci iz islamskog doba.

Neki su svjetski ugledni arheolozi organizirano uništenje Iračkoga nacionalnog muzeja spominjali kao jedno od najvećih zločina protiv kulturne baštine u cijeloj ljudskoj povijesti usporedivši ga sa mongolskom devastacijom Bagdada iz 13. stoljeća. No, ponovno otvaranje bagdadskog muzeja ulijeva nadu da će se veći dio muzejskog blaga ipak vratiti na obale Tigrisa.

Odgovori