Sarajevo – Prema podacima Agencije za statistiku BiH, zabilježen je uvoz hrane iz zemalja koje ovih dana vode bitku protiv ebole! Riječ je o zamrznutoj ribi, dinjama, lubenicama i papaji, piše Večernji list.
Iz Egipta se uvozi rajčica, brojne vrste ulja, naranče, iz Alžira nabavljamo datulje, šećer, dok nam iz Tunisa stižu srdele, haringe i brojni drugi prehrambeni artikli, a iz Siera Leonea vuna, pokrivači, zastori…
Inače, prema podacim Svjetske zdravstvene organizacije, u Gvineji, Liberiji i Siera Leoneu zabilježeno 1440 zaraženih i više od 880 umrlih od aktualne epidemije.
Panika je zavladala svijetom. Pojačane su mjere po aerodromima, a WHO upozorava – ako se ebola ne zaustavi, posljedice će biti katastrofalne!
Najveća opasnost leži u činjenici da vrijeme inkubacije može potrajati do 21 dan i tijekom tog perioda zaraženi mogu imati simptome koji podsjećaju na gripu tako da ih je relativno teško odmah izolirati i spriječiti da dođu u kontakt s drugima. U takvoj je situaciji sasvim moguće da zaražena osoba bez većih problema uđe u neki putnički avion i tako neprimjetno donese virus sa sobom na novi kontinent.
Prenosi se izravnim kontaktom s krvlju ili drugim tjelesnim tekućinama (npr. slina, urin) zaraženih osoba, bilo živih ili preminulih. U to je uključen i nezaštićen spolni odnos s pacijentima do sedam tjedana nakon njihova oporavka od bolesti. Bolest možete dobiti i izravnim kontaktom s krvlju i drugim tjelesnim tekućinama divljih životinja, živih ili uginulih, poput majmuna, šumskih antilopa i šišmiša.
Virus ebole ne prenosi se zrakom poput virusa gripe.
Simptomi bolesti su bolovi u mišićima, nagli rast temperature, pojačana slabost, grlobolja, glavobolja, proljev, povraćanje, groznica, a ponekad i koma. Još uvijek nije pronađen lijek.
Što se tiče BiH, nadležne službe su samo poručile kako su spremne djelovati u slučaju da se bolest registrira na prostoru države.
RPŽ/VL