Sarajevo – Bosna i Hercegovina može se smatrati državom s najizraženijim stupnjem korupcije u regiji, a nema izgleda da se takvo stanje uskoro promijeni jer vlasti ne čine ništa kako bi se s tim problemom suočile dok su političke stranke koje se bore za naklonost birača i same ogrezle u korupciji i nezakonitostima, zaključak je istraživanja čije su rezultate u utorak objavili predstavnici bosanskohercegovačkog ogranka Transparency Internationala (TI).
BiH je za 2008. godinu svrstana na 93. mjesto na ljestvici indeksa percepcije korupcije (CPI) među ukupno 180 zemalja u kojima je TI radio ovogodišnje istraživanje. BiH se tako našla u društvu država kakve su Alžir, Lesoto i Šri Lanka.
“BiH je zabilježila pad od jednog indeksnog boda u odnosu na 2007. godinu. To možda ne izgleda mnogo, no valja imati u vidu da su sve druge zemlje regije u međuvremenu značajno napredovale”, kazao je u Sarajevu predsjedatelj Odbora direktor TI–a u BiH Emir Đikić ističući kako je sada već i Albanija prestigla BiH.
On je kazao kako se u ovakvoj situaciji drugačiji rezultati istraživanja o raširenosti korupcije nisu ni mogli očekivati jer u BiH nitko ne poduzima ništa ozbiljno ne bi li se suočio s tim problemom.
“Državne institucije se urušavaju, postojeća strategija borbe protiv korupcije nije se počela provoditi, a politički lideri izravno su uključeni u koruptivne radnje, dok su agencije za provođenje zakona nijemi suučesnici”, kazao je Đikić.
Upozorio je kako su na udaru jedno oni koji ukazuju na problem korupcije, podsjetivši pritom kako je i sam TI privremeno morao obustaviti svoje djelovanje u BiH zbog otvorenih prijetnji i pritisaka iza kojih je stajao predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik.
“BiH zbog svega toga danas ima sve karakteristike tzv. ‘propale države'”, pesimistično je zaključio Đikić. Prema istraživanju TI–a, rađenom tijekom lipnja na uzorku od tisuću i 603 ispitanika, korupcija je treća na popisu najvećih problema s kojima se BiH suočava nakon nezaposlenosti i siromaštva.
Da će se stanje na tom području promijeniti na bolje u iduće četiri godine drži tek nešto manje od četiri posto ispitanika, dok u to ne vjeruje njih čak 45 posto. Najvećim uporištima korupcije više od 70 posto ispitanika smatra političke stranke, ali i policiju, dok tek nešto malo bolje mišljenje vlada o carini, entitetskim vladama i zdravstvu.
Izvršni direktor bosanskohercegovačkog ogranka TI–a Srđan Blagovčanin kazao je kako takvi odgovori ni malo ne iznenađuju jer samo potvrđuju još jedno, tek djelomice uspjelo istraživanje o načinu financiranja stranaka u kampanji za općinske izbore zakazane za 5.listopada. TI tako, po njegovim riječima, ni od jedne stranke nije dobio financijski plan koji bi sadržavao procjenu prihoda i rashoda.
Svi su ustvrdili kako takvog plana nemaju ili nisu znali za zakonsku obvezu njegova donošenja. “Kada pogledate njihove papire, to sve više sliči na kakve organizirane kriminalne skupine nego na ozbiljne političke stranke”, kazao je Blagovčanin.
Političke stranke u BiH, kako je pojasnio, dobile su ocjenu 4,5 na ljestvici od 1 do 5 kojom se mjeri stupanj korupcije u njima i po tome su stekle reputaciju najkorumpiranijih u regiji.