BiH će katastrofalno platiti “avanturu” sa zabranom uvoza iz Hrvatske

trgovina

Sarajevo – Europska komisija oštro je kritizirala postupke bh vlasti, napomenula im kako rade suprotno obvezama na putu ka EU i upozorila građane kako ih čekaju poskupljenja proizvoda koji se u BiH uvoze iz nekih članica EU.

Europska komisija žali zbog kontinuiranog zastoja u pregovorima s BiH o bilateralnom trgovinskom režimu nakon pristupanja Hrvatske EU, diplomatski je priopćeno iz sjedišta Europske komisije povodom ponašanja bh. strane u pregovorima o bilateralnom trgovinskom režimu nakon pristupanja Hrvatske EU.

U pregovorima o prilagođavanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i BiH i Privremenog sporazuma u svjetlu pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, BiH i dalje odbija prihvatiti Europsku metodologiju. Ona podrazumijeva čistu tehničku prilagodbu bilateralne trgovine EU s BiH s ciljem da se uzme u obzir i tradicionalna trgovina zemlje s Hrvatskom na osnovu CEFTA sporazuma.

Ova metodologija podrazumijeva da se trgovinski ustupci koji se primjenjuju na EU s 27 država članica korigira prema trgovačkim tokovima BiH i Hrvatske kako bi se uzela u obzir situacija proširene EU – 28.
Ako je, na primjer, za dati proizvod na osnovu SSP-a/Privremenog sporazuma kvota iznosila 1.000 tona, na koje se ne plaćaju nikakve carinske dažbine, i ako je obujam tradicionalne trgovine BiH s Hrvatskom na osnovu Cefte iznosio 100 tona, nova kvota za taj proizvod nakon tehničke prilagodbe iznosila bi 1.100 tona za EU-28, ponovo bez carinskih pristojbi.

Fundamentalne promjene ustupaka i pristojbi narušile bi regionalna tržišta, koja su tijekom proteklih godina rasla, a negativno bi se odrazile na postojeću bilateralnu trgovinu BiH sa EU.  Trgovački partneri računaju na pouzdane trgovinske uvjete, ističe se u priopćenju.

Svi prihvaćaju, samo BiH ne

Metodologiju EU prihvatile su sve zemlje koje su podnijele zahtjev za članstvo u EU. Sve zemlje zapadnog Balkana prihvatile su ovu metodologiju – osim BiH, kažu u Europskoj komisiji. BiH, umjesto toga, zahtijeva detaljan pregled postojećih trgovačkih ustupaka smatrajući, između ostalog, kako je pretrpjela štetu od prostora slobodne trgovine na osnovu Cefte.

Od potpisivanja SSP-a i Privremenog sporazuma 2008. godine, trgovina između EU i BiH odvija se na osnovu asimetrične trgovinske liberalizacije, koja u velikoj mjeri ide u prilog BiH, pojašnjavaju iz komisije.

Već od samog početka, zemlja je vidjela korist od gotovo potpuno slobodnog pristupa tržištu EU, dok su se trgovinski ustupci na proizvode Europskog porijekla primjenjivali tek progresivno, a carina se još uvijek obračunava na određene proizvode.

U stvari, tvrdi Europska komisija, BiH može slobodno izvoziti u EU sve kategorije proizvoda. Jedino šećer, vino, riba i teletina podliježu određenim kvotama iznad kojih BiH mora da plati pristojbe za izvoz u EU.
Pošto do sada nije postignut dogovor o prilagodbi SSP-a, BiH sada nameće znatne pristojbe na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Hrvatske, naročito mlijeka i određenih vrsta mesa i mesnih proizvoda, koji su bili u cijelosti liberalizirani do 1. srpnja 2013.

Europska komisija žali zbog sadašnjeg stava BiH, koji nije u skladu sa duhom bilateralne slobodne trgovine kako je to uređeno SSP-om i Privremenim sporazumom.

Efektivno uspostavljanje bilateralne slobodne trgovine je jedan od kamena temeljaca kretanja ka članstvu u EU. Sadašnji stav predstavlja korak unazad.

U priopćenju se ističe kako bi Komisija prihvatila načelo reciprociteta, koje je nedavno tražio šef pregovaračkog tima BiH Dragiša Mekić, koje bi nalagalo da zemlja da EU istu razinu ustupaka koji Unija danas daje BiH za sve proizvode navedene u bilateralnom sporazumu.

Međutim, uzimajući u obzir krhko gospodarstvo BiH, Komisija nikada nije tražila – naročito ne u aktualnim pregovorima – da zemlja odmah postigne simetričnu i punu trgovinsku liberalizaciju.

Sadašnji stav BiH radi zaštite domaćeg tržišta odgodit će uspostavu zajedničke zone slobodne trgovine sa EU koju čini 28 država članica, a potrošači u BiH morat će skuplje plaćati proizvode koji se tradicionalno uvoze iz Hrvatske, navodi se u priopćenju Europske komisije povodom pregovora sa BiH o bilateralnom trgovinskom režimu nakon pristupanja Hrvatske EU.

RPŽ/TP/F

Odgovori