Bruxelles – Čelnici ruskog plinskog diva Gazproma Aleksej Miller i ukrajinskog Naftogaza Oleg Dubina razgovarali su odvojeno u Bruxellesu s čelnicima Europske komisije i Europskog parlamenta. Zasad neće biti trilateralnog sastanka s predstavnicima Europske unije.
Čelnici ruskog plinskog diva Gazproma Aleksej Miller i ukrajinskog Naftogaza Oleg Dubina razgovarali su u noći sa srijede na četvrtak u Moskvi kako bi pronašli rješenje za krizu oko isporuke plina Europi preko Ukrajine. Izjavio je to glasnogovornik Gazproma Sergej Kuprijanov ne navodeći potankosti.
Miller i Dubina stigli su u Bruxelles, iako sa zakašnjenjem jer su zbog vremenskih neprilika morali sletjeti u Luxembourg. Rusko i ukrajinsko “plinsko” izaslanstvo su u Europskom parlamentu na raspravi o plinskoj krizi. Miller je na sastanku s predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom, a potom će se sastati i s Dubinom. Na sastanku će biti povjerenik Europske komisije za energiju Andris Piebalgs i predstavnik češke vlade, koja u ovom polugodištu predsjeda Unijom.
Na sastanku u Bruxellesu trebale bi se dogovoriti pojedinosti o raspoređivanju europskih promatrača na rusko–ukrajinskoj granici koji bi trebali utvrditi činjenično stanje. Rusija tvrdi da isporučuje plin za zemlje članice EU–a, ali da ga Ukrajina zadržava za sebe, dok Ukrajina optužuje Rusiju da je obustavila dostavu.
U slučaju da od dogovora ne bude ništa, u petak je sazvan sastanak europskih ministara energetike. Oni će razmatrati mogu li one zemlje koje imaju višak plina solidarno podijeliti s onima koji to više nemaju. Češka, koja predsjeda Unijom, kao trajno rješenje vidi postavljanje novih instalacija na rusko–ukrajinskoj granici kako bi se točno moglo nadzirati tranzit ruskog plina kroz ukrajinski plinovod.
Pristaju na promatrače
Kako su u Pragu izjavili predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i češki premijer Mirek Topolanek, i Rusija i Ukrajina spremne su prihvatiti međunarodne promatrače koji bi trebali provjeriti činjenično stanje u vezi s dostavom plina za zemlje EU–a iz Rusije preko ukrajinskih plinovoda. Detalji za raspoređevanje promatrača trebali bi biti dogovoreni na sastanku u Bruxellesu.
Barroso je rekao da je razgovarao s ruskim premijerom Vladimirom Putinom i ukrajinskom premijerkom Julijom Timošenko. Putin tvrdi da Rusija isporučuje plin za članice EU–a, ali da je problem u Ukrajini koja ga zadržava za sebe. S druge strane, Timošenko tvrdi da problem nije u Ukrajini, nego u smanjenoj isporuci iz Rusije.
Međutim, europske potrošače ne zanima tko je kriv u ovom sporu, nego žele imati plin, naglasio je Barroso. Ako se problem s isporukom plina ubrzo ne riješi, EU će morati zauzeti oštriji pristup prema Rusiji i Ukrajini, koje će izgubiti vjerodostojnost pouzdanih partnera, istaknuli su Barroso i Topolanek, ne objasnivši o kakvom se novom pristupi radi. Barroso je istaknuo da je EU najveći kupac ruskog plina i da gubitak reputacije pouzdanog partnera može naštetiti ruskim i ukrajinskim interesima.
Ukrajina protiv cijene i posrednika
Ukrajina će ustrajati na cijeni od 201 dolar za 1.000 kubičnih metara ruskog plina u 2009. godini i želi ukinuti posrednika za uvoz ruskog plina. Izjavio je to Reutersu direktor ukrajinskog Naftogaza Oleg Dubina. Ukrajina je Rusiji do sada plaćala 179.50 dolara, a ruski energetski div Gazprom sada traži 450 dolara za 1.000 kubičnih metara, što je Ukrajina prije odbila.
Dubina je također rekao kako želi ugasiti tvrtku RosUkrEnergo, ekskluzivnog posrednika za uvoz plina u Ukrajinu, te da želi izravne ugovore između Naftogaza i Gazproma. Naglasio je da će na tome ustrajati i pod cijenu ostavke. Dodao je i da su ruske optužbe da je Ukrajina zaustavila isporuke plina Europi apsurdne jer su svi plinski ventili na ruskom teritoriju.
Samo tržišna cijena plina dolazi u obzir
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev izjavio je pak da će Rusija početi isporučivati plin samo pod uvjetom da Ukrajina pristane na tržišnu cijenu kubičnog metra tog energenta i ako u procesu budu sudjelovali europski promatrači i stručnjaci za međunarodno pravo. Cijena plina mora biti tržišna, ona koja odgovara europskoj cijeni, rekao je Medvedev svom ukrajinskom kolegi Viktoru Juščenku u telefonskom razgovoru.